On - Line katalóg


Novinky

Krásna literatúraLiteratúra pre deti a mládežOdborná literatúra

Stratená veľryba | autor: Hannah Goldová
Jedenásťročný Rio odchádza žiť do prímorského mestečka ku svojej babičke. Jeho milovaná mama je v nemocnici. Babička sa ho snaží rozptýliť a venuje mu krabicu plnú pokladov z detstva jeho matky. Je v nej aj namaľovaný obrázok obrovskej veľryby menom Biela škvrna. Jedného dňa pri pozorovaní veľrýb sa Riovi zdá, že vidí Bielu Škvrnu. Keď sa jej zahľadí do očí má pocit, že mu je veľryba veľmi blízka, že jej rozumie. Je to tým, že ju pozná z matkinej kresby, alebo ho k zvieraťu púta aj niečo iné?
Kliatba rokenrolu | autor: Michele Primi
Publikácia ponúka 63 príbehov o umení, živote a smrti vo svete rokenrolu. Predstavuje príbehy umelcov, ktorých život sa skončil na vrchole kariéry. Niektoré prípady úmrtia zostali nevyriešené, iné majú prekvapivý koniec. Mnohé sa dali predpokladať alebo sa im dalo vyhnúť. Všetky však predstavujú nevysvetliteľný koniec fascinujúceho života rokerov vo svete, v ktorom človek zhorí, namiesto toho, aby pomaly vyhasol.
Životom na zelenú | autor: Matthew McConaughey
Nezvyčajné memoáre oscarového herca Matthewa McConaugheyho obsahujú pol storočia úvah a životných lekcií, sú nasiaknuté nenúteným šarmom i emóciami a oslavujú myšlienku, že to, čo nás napĺňa, je cesta a nie cieľová destinácia. V tejto knihe sa snúbia zábavný životopis, príjemný dobrodružný román, veselé príhody zo života, filozofická príručka propagujúca lásku a rodinu s neprikrášleným opisom duchovného a osobného obrodenia.
Lovec Čertov | autor: Juraj Červenák
Deviata kniha z cyklu historických detektívok o Steinovi a Barbaričovi sleduje dobrodružstvá ich pobočníka Bohdana Jaroša. Po udalostiach v Plzni Jaroš prestal veriť, že sa ešte niekedy stretne so Steinom a Barbaričom. Na vlastnú päsť putuje po Českej ceste, ktorá spája Prahu s Budínom, pričom sa živí ako nájomný kat a lovec zločincov. V Trnave si ho predvolá gróf Stanislav Thurzo, ktorý pátra po veliteľovi svojho husárskeho pluku. Jaroš prijme úlohu a pustí sa do hľadania, hoci tuší, že kapitán už nie je medzi živými.
Hlbina | autor: Jozef Karika
Zima 1963. Do mesta v liptovských horách prichádza skúsený dôstojník obávanej Štátnej bezpečnosti, aby dohliadal na vyšetrovanie beštiálneho zločinu. Rýchlo však zistí, že páchateľom nie je človek, ale nesmierne vynaliezavý a zlomyseľný fenomén. Uprostred storočnej zimy pribúda obetí, ako aj zvláštnych a desivých úkazov. Napätie stúpa, schyľuje sa totiž k zrážke bezpečnostných zložiek štátu.
Škatuľka | autor: Isabella Paglia
Jedného rána sa v lese objaví tajomná škatuľka s dvoma dierkami, cez ktoré dve vystrašené očká pozorne sledujú, čo robia lesné zvieratká. Nikto nevie, ako sa škatuľka do lesa dostala. Počuť z nej zvláštne zvuky. Kto sa v nej ukrýva? A prečo? Jedno je isté: ten niekto odtiaľ nechce vyjsť. A tak sa zvieratká o škatuľku starajú, hoci o jej obyvateľovi vôbec nič netušia. Raz sa však spustí búrka. Podarí sa im škatuľku zachrániť? A dozvedia sa konečne, kto je vnútri?
Petra Vlhová : Šibalka na lyžiach | autor: Anita Ráczová, Juraj Berzedi
Keď sa dnes povie Petra Vlhová, každý vie, že na štarte stojí šampiónka, ktorej sa vyrovná máloktorá súperka. No nie každý vie, že kým sa ňou stala, musela sa boriť s prekážkami a nečakanými ťažkosťami. Knižka pútavo a s vtipom hovorí o tom, ako sa z malých detí stávajú veľkí hrdinovia. Zároveň deti inšpiruje a motivuje k tomu, aby sa nevzdávali a robili to, čo milujú.
Návod na obsluhu rodičov | autor: Emília Popálencová
Vtipné a milé svedectvo dievčatka Laury, ktoré čitateľom predstaví rôzne každodenné situácie v ich rodinnom živote v dvadsiatich dvoch kapitolách, a zároveň ponúkne rady, ako s rodičmi a so súrodencami vychádzať. Napriek ustavičnému hundraniu na mamine či otcove príkazy a zákazy si Laura dostatočne uvedomuje dôležitosť vzťahov v rodine a lásku, ktorá je nielen pre deti kľúčová.
Čím čarujú vrabce | autor: Ján Navrátil
Na Čerešňovej ulici býva prvák Luco s rodičmi a tiež vrabce, ktoré im vidia do okien aj do taniera. Práve dozrievajú čerešne májovky, ktoré chutia rovnako vrabcom aj chlapcom. Príbeh rozpráva o chlapcovi, ktorý sa pomocou čarovnej formulky dokáže zmeniť na vrabca. V ľudskom aj vrabčom živote zažíva množstvo veselých príhod. Niekedy je z toho trošku popletený a chvíľu nevie, či je vrabec alebo chlapec.
Ako byť šťastný | autor: Veronika Folentová, Vitalia Bella
Skúsené novinárky sa v knihe pokúsili uchopiť ľudskú snahu o spokojný život zo všetkých strán od narodenia cez obdobie dospievania, hľadania životného partnera a výchovu vlastných detí až po starobu a smrť. Ich rozhovory s odborníkmi a odborníčkami idú do hĺbky tém ako sú vzťahy, starnutie, priateľstvo, vyhorenie, spoločnosť, výchova detí či sexualita. Práve problémy v týchto oblastiach nás robia nespokojnými a nešťastnými.
Mak na našom stole | autor: Otília Jurgová
Mak je jedna z najobľúbenejších potravín. Vôňa makových koláčov, buchiet, či štrúdlí pripomína maminu a babičkinu kuchyňu. Recepty sú napísané jednoducho a zrozumiteľne vrátane podrobného postupu, čo ocenia aj začínajúce gazdinky.
Neviditeľná | autor: Lucia Sasková
Ten istý cudzí byt. Samota. Zatiahnuté závesy dvadsaťštyri hodín denne. Týždeň, mesiac, rok bez akéhokoľvek kontaktu s ľuďmi, s vonkajším svetom. Stereotyp, vďaka ktorému sa hlavná hrdinka stala dobrovoľne neviditeľnou, naruší až nečakaný príchod majiteľa bytu uprostred noci. Ten postupne odhaľuje to, čo nikdy nemalo vyjsť na povrch. Kam až dokáže ľudská psychika zájsť v prípade absolútnej izolácie? A dá sa vôbec znovu žiť život, ktorý ste nežili niekoľko rokov?
Nehas, čo ťa nepáli | autor: M. J. Arlidge
Vrah sa zakráda po meste, vyberá si tých, ktorí sú v noci doma sami – a bez výčitiek svedomia, neľútostne ich vraždí. Keď mesto zachváti panika, inšpektorka Helen Graceová sa postaví na čelo vyšetrovania, ale aj sama sa stane korisťou – na každom kroku ju prenasleduje nemilosrdný vrah, túžiaci po pomste. Helen odteraz neurobí ani krok, aby sa neobzrela.
Stromkáči | autor: Roman Brat
Zvieratká, ktoré spolu obývajú jeden strom, sa dozvedia zlú novinu. Do ich lesa vtrhli s pílami pajkovia, ako nazývajú ľudí, a ničia ho. Vypukne panika. Starý jazvec zvolá poradu a spýta sa susedov: „Vzdáme sa a odídeme inam, alebo budeme vzdorovať?“ „Budeme vzdorovať,“ zaznie zborovo. Od tej chvíle sa zvieratká zomknú a tvoria jeden tím – stromkáčov.
Pozri na ten neporiadok | autor: Hsu-kung Liu
Milý príbeh o tom, aké dôležité je mať všetko upratané. Cez postavy prezidenta, ministra, jeho manželky a syna, ako aj cez tuláka pochopíme, že každý môže prispieť k tomu, aby naše okolie nebolo plné odpadkov. Za našu Zem máme zodpovednosť všetci!
Chlapec, ktorý stratil iskru | autor: Maggier O´Farrell
Keď sa Kubo s mamou a sestrou Vierkou presťahuje z mesta na vidiek, v novom domove sa mu vôbec nepáči. V dedine koluje povesť o maličkom chlpatom stvorení zvanom nuka, ktoré žije v hlbinách vrchu za Kubovým domom a v noci občas vychádza von a vystrája huncútstva. Kubo na nuky neverí. Kto kedy počul o takom stvorení?
Dievčatko z hmly | autor: Daniel Pastirčák
Kniha je snovou výpravou do sveta dospievajúceho dievčaťa. Ocitne sa na svete bez toho, aby ju tu niekto chcel. Dom rodičov je začarovaný, otec chodí v maske príšery, mama v ňom tú príšeru živí svojim strachom. Uprostred drámy odcudzených rodičov sa dievča cíti navyše a utiahne sa do seba. Zahalí sa do hmly...
Predpeklie | autor: Michal Slanička
Horný kút Uhorska bol v roku 1911 spútaný okovami cirkevného zastrašovania, predsudkov a nechuti čokoľvek meniť. Mladý manželský pár Juliana a Robert vymenili ruch amerického veľkomesta so všetkými modernými vymoženosťami za pokojné slovenské mestečko, ktoré sa bráni akémukoľvek pokroku. Keď sa v rukách Juliany a Roberta ocitá pozvánka na večierok pod žiarovkami, netušia, že táto veľkolepá slávnosť, na ktorej mala byť mestu prvýkrát predstavená elektrina, zničí ich budúcnosť.
Karma | autor: Andrea Rimová
Ida sa rozhodne čeliť démonom z minulosti a prichádza na stretnutie s bývalými spolužiakmi. Verí, že čas zmenil tínedžerov na vyzretých ľudí a zahojil staré rany. Príjemné chvíle sa vďaka alkoholu zavŕšia bláznivým nápadom, z ktorého sa nedá vycúvať. Spolužiačky, ktoré k sebe nikdy nemali blízko, sa tak vyberú na víkendový wellness pobyt, ktorý sa snažia prežiť. Každá po svojom. Ocitnete sa spolu s nimi uprostred hry, v ktorej vyplávajú na povrch staré hriechy, kde neexistujú pravidlá a nie je isté, či bude mať víťaza.
Ukryté v slovách | autor: Jana Skladaná
Ukryté v slovách je zaujímavá a ojedinelá publikácia, ktorá odhaľuje pôvod 132 ustálených slovných spojení, ktoré bežne používame, ale často nevieme, čo presne vyjadrujú, ako a kedy vznikli. V publikácii sú spojenia napr. Achillova päta, Damoklov meč, Starý ako Matuzalem, či Sodoma a Gomora. Dielo je napísané pútavým jazykom a doplnené kvalitnými ilustráciami.
Fascinujúca pamäť | autor: Lisa Genova
Ako funguje pamäť? Čo rozhoduje o tom, že si niektoré veci pamätáte celé roky a na iné hneď zabudnete? Uznávaná neurovedkyňa a spisovateľka jednoduchým a zrozumiteľným jazykom vysvetľuje zložité mozgové procesy. Priblíži vám, ako funguje vytváranie spomienok a ako vznikajú pamäťové stopy, ktoré uschovávajú všetko, čo ste zažili. Pomocou jednoduchých cvičení si otestujete vlastnú pamäť a zistíte, ako môže byť negatívne ovplyvnená alebo ako sa dá ovplyvniť pozitívnym spôsobom.
Jankina perinka | autor: Arthur Miller
Hrejivý rodinný príbeh o tom, akým šťastím je dieťa v rodine. Nie je však len o dievčatku a jeho perinke. Je najmä o veciach a vzťahoch, ktoré sú v živote dôležité; o dospievaní a o tom, ako sa z bábätka stáva dievča.
Pán Guľôčka - Poklady | autor: Wojciech Widlak
Pán Guľôčka je ideálny rodič, otvorený voči svetu, ktorý neochvejne pomáha svojim zverencom objavovať zmysel a poriadok v tomto našom obrovskom svete, ako ísť v živote vlastnou cestou a hľadať nezávislosť v myslení a konaní.
Fantazmagorický kamarát | autor: Alexandra Salmela
Prekonať strach, to je naozajstná výzva. Prejsť cez strašidelný park, kde sa pohybuje hrôzostrašný Drsniak, to sa snáď bez priateľov ani nedá zvládnuť. Najmä v okolí fontány je to nebezpečné. Na pleci mu sedí verný hromovták a ešte sa odkiaľsi zjaví aj Gepard. Imaginárny, či vlastne fantazmagorický kamarát.
Lebka s dvoma zámkami | autor: Peter Karpinský
Do knihy sa Petrovi Karpinskému podarilo vtesnať príbeh, z ktorého sa stáva detektívka a horor, ale aj ľúbostný príbeh Michala a záhadného dievčaťa. Nechýba v ňom komiks i tajomné listy, ktoré píše ON. Žeby upír? Pohľad do histórie môže byť fakt aj napínavý.
Nočný lov | autor: Robert Bryndza
Jednej horúcej júnovej noci je detektívka Fosterová privolaná k brutálnej vražde. Obeťou je vážený praktický lekár, ktorého nájdu zaduseného vo vlastnej posteli. O niekoľko dní neskôr zomiera za podobných okolností ďalší muž a detektívka s kolegami tušia, že čelia sériovému vrahovi. Ten svoje obete sleduje a vyčkáva na vhodný okamih, kedy udrie. Čo majú obaja mŕtvi spoločné? Existuje v ich minulosti nejaké tajomstvo, ktoré by ich mohlo spájať? A čo ich spája s vrahom?
Hotel plný tajomstiev | autor: Diana Biller
Vo Viedni sa práve začala plesová sezóna roka 1878 a Maria Wallnerová má pred sebou jediný cieľ: obnoviť hotel Wallner v celom jeho bývalom lesku a sláve. Nedá sa odradiť žiadnou prekážkou – ani škandalóznym pomerom svojich rodičov, ani zdanlivo náhodnými útokmi maskovaných zabijakov a už vôbec nie príťažlivým americkým tajným agentom, ktorý jej už dvakrát zachránil život.
Čo psy chcú | autor: Mat Ward
Psy sú viac ako len dobrí spoločníci. Môžu sa stať vašimi najlepšími priateľmi. Pod autorovým odborným vedením sa naučíte, čo sa vám váš havkáč snaží povedať štekotom či rečou tela a objavíte moderné spôsoby výcviku psov každého veku. Zahrajte sa spolu nové hry, rozvíjajte komunikačné zručnosti a relaxujte spolu len tak pre zábavu.
Futbalista z teba nikdy nebude | autor: Ján Ďurica
V mladosti si vypočul, že z neho futbalista nikdy nebude. Ján Ďurica sa však nevzdal svojho veľkého sna. A postupne sa všetko zlomilo. S Artmediou Petržalka si zahral skupinovú fázu Ligy majstrov, zažil majstrovstvá sveta i Európy, pôsobil v Rusku či v Turecku. V slovenskej reprezentácii vytvoril legendárnu stopérsku dvojicu s Martinom Škrtelom. Ďurica rozpráva o vzťahoch so spoluhráčmi a trénermi, opisuje zákulisie slovenskej reprezentácie. A aj to, ako po skončení kariéry hľadal stratenú identitu.
O druhej v malej telocvični | autor: Toňa Revajová
Tretiak Daniel najradšej zo všetkého hrá futbal, ale teraz nemôže. Jeho spolužiačka chodí na tanečný odbor a myslí si, že Dano by mohol vyriešiť problém moderného tanca. Všetci chlapci po jednom poodpadávali – a učiteľka tanca Matilda chce naštudovať muzikál. Akúsi Pomádu. Potrebujú jedného chlapca a Baška je presvedčená, že Daniel to zvládne.
Eliška nie je strašidlo | autor: Simona Čechová
Keď sa Eliška vybrala z lesa medzi ľudí, netušila, čo tým spôsobí – celé mesto je z nej hore nohami! Podarí sa jej nájsť v neznámom prostredí útočisko a nových priateľov?
Adamko, zachránené prasiatko | autor: Leslie Crawford
Pre Adamka, ktorý je s množstvom ďalších prasiatok natlačený v rýchlo sa po-hybujúcom nákladiaku, to nevyzerá dobre. A tak sa Adamko dramatickým sko-kom – vlastne skôr pádom – vydá na prasiatkovské dobrodružstvo, ktoré ho do-vedie k novej najlepšej kamarátke, dievčatku menom Sofia.
Veľryba, čo chcela viac | autor: Rachel Bright
Nádherný ilustrovaný príbeh o veľrybe, ktorá sa vydala na cestu, aby našla do-konalú vec, vďaka ktorej sa bude cítiť naplnená. Pláva hlbokým oceánom a zbie-ra podmorské poklady. Nakoniec príde na to, že šťastie je v priateľstve.
Vinárova žena | autor: Kristin Harmelová
Severovýchodne od Paríža, v slnkom zaliatych viniciach stojí dom šampanského Maison Chauveau, ktorý skrýva tajomstvá súvisiace s obsadením Francúzska nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny, ale aj so silným odbojom miestnych obyvateľov. V atmosfére narastajúceho strachu a neustáleho napätia sú vinári, ale aj ich vzájomné vzťahy vystavené ťažkým skúškam. Kto obstojí a kto príde o všetko? Krásny príbeh o láske, nádeji a vôli prežiť.
Garážové libertango | autor: Jozef Heriban
Michal Kahn vo voľnom čase tancuje argentínske tango, predáva starožitnosti a píše debut vo forme denníkových zápiskov. Hoci proti tomu bojuje, v hĺbke duše je latentný rasista. Jeho život sa však zmení, keď vo svojej garáži jedného dňa ubytuje manželský utečenecký pár s dvomi malými deťmi. Príbeh vykresľuje dramatické osudy afgánskej rodiny Hosseinovcov, ktorá sníva o slobode a harmonickom živote.
Kristínka a svet fantázie | autor: Stanislav Repaský
Je zimný večer, vonku vyčíňa metelica a do domu, kde žije Kristínka s bračekom a rodičmi, prichádza záhadný tulák a rozprávkar Matias. Má klietku s nepokoj-ným výrom a batoh plný kníh. Jedna z nich, otvorí Kristínke bránu do fantastic-kých svetov. Jedinečné bytosti, ktoré stretne, jej pomáhajú objavovať vonkajšie krásy života i vnútorné hodnoty a dary.
Anička zachránená sliepočka | autor: Leslie Crawford
Anička strávila celý život v kurníku na znášanie vajec –vie len málo o tom, čo sliepočky dokážu. Tornádo prevráti jej svet hore nohami a zanechá ju na mieste, ktoré sa na kurník nepodobá. Číha na ňu nebezpečenstvo, no vďaka super-schopnostiam sa mu úspešne vyhýba. Nájde priateľstvo u chlapca Mateja. Anič-ka s Matejom spoločne zisťujú, aká neobyčajná je v skutočnosti obyčajná sliepočka.
Zlatá stredná cesta | autor: Silvia Bystričanová
Sú dni, ktoré sú iné ako ostatné. Markus Kovalčík sa ocitne na vrchole úspechu, ale sláva je zároveň skúškou jeho charakteru. Stredobodom jeho životnej cesty je kariéra, ktorej všetko podriadil a ktorej vďačí aj za neutíchajúci záujem žien. Na vrchole hudobnej kariéry sa jeho život na chvíľu zastaví a v zlomku sekundy zmení. Je na človeku, ako sa k tomu postaví, či sa vzdá alebo radšej zabojuje proti osudu.
Frida Kahlo a farby života | autor: Caroline Bernard
Mexiko 1925: Frida sa chce stať lekárkou, ale nehoda jej to prekazí. Potom sa zamiluje do maliarskeho génia Diega Riveru. S ním sa ponorí do sveta umenia, on ju povzbudzuje v tvorbe - a zradí ju. Frida je hlboko zranená a s vedomím, že šťastie je len požičané, sa vrhá do života. Frida si ide svojou cestou, či už slávi úspech so svojimi obrazmi, alebo musí prijať ranu osudu v podobe potratu - no potom ju čaká rozhodnutie, ktoré ju prinúti spochybniť všetko, čomu doteraz verila.
Leila a modrastá líška | autor: Kiran Milwood Hargrave
Kniha vychádza zo skutočného príbehu o arktickej líške, ktorá prešla neuveriteľnú vzdialenosť z Nórska do Kanady iba za sedemdesiatšesť dní. Leila sa medzitým vydáva na vlastnú púť - chce nájsť cestu k matke, ktorá ju opustila. Strhujúca cesta cez more a malá odhodlaná líška pomôžu Leile znovu objaviť samu seba a matku, o ktorej si myslela, že ju dávno stratila. Kniha rozoberá zložité problémy migrácie, ľudských vzťahov aj zaujímavé fakty zo života zvierat zrozumiteľným, no pritom poetickým spôsobom.
Takto počujem | autor: Romana Romanyšyn
Knižka plná zvukov, ruchov, tónov a slov. Ako funguje ľudské ucho? Kto je a čo robí zvukár? Počujú ľudia a zvieratá rovnako? Aký hlasný je výbuch sopky? A kde sa berie ticho? Po knihe Takto vidím, nás jej autori pozývajú do sveta, ktorý vnímame prostredníctvom sluchu. Začítajte sa do nej a zistíte, že zvuk sa dá krásne nakresliť, a že dôležité je nielen počuť, ale najmä počúvať sa navzájom.
Tunel 29 | autor: Helena Merriman
Román zachytáva skutočný príbeh z Berlína roku 1962. Na základe preskúmania spisov Stasi autorka približuje okolnosti a pozadie toho, ako sa z obyčajných študentov vytvorila skupina odhodlaných kopáčov, ktorí pomohli uniknúť na slobodu z východného Berlína dvadsiatim deviatim ľuďom. Je to však nielen príbeh o nezdolnom odhodlaní a túžbe po slobode, ale aj príbeh o zrade, špionáži a láske, ktorá sa stala jeho prekvapivým epilógom.
Náhradník | autor: Harry, vojvoda zo Sussexu
Princ Harry prvý raz s nefalšovanou, neochvejnou úprimnosťou opisuje svoju životnú cestu. Nevšedná kniha Náhradník je plná pochopenia, odhalení, sebaspytovania a ťažko vydobytej múdrosti o sile lásky, ktorá je mocnejšia než zármutok.
Všetky temné miesta | autor: John Boyne
Deväťdesiatnička Gretel býva v centre Londýna. Keď sa do bytu na prízemí nasťahujú noví susedia s deväťročným Henrym, ožijú v nej najbolestnejšie spomienky nielen na brata. Gretel sa vo svojich spomienkach znovu ocitá v povojnovom Paríži či v Sydney, ale aj na "tom hroznom mieste" v Poľsku, kde sa odsťahovala celá rodina s otcom – nacistom, ktorý tam viedol koncentračný tábor. Nakoniec sa na sklonku života odhodlá na čin hodný gréckej tragédie.
Mimika | autor: Sebastian Fitzek
Stačí jej drobný zášklb v kútiku úst, nepatrná zmena v zreničke, aby prečítala myšlienky obvineného. Hanna Herbstová je najskúsenejšia odborníčka na mimickú rezonanciu, ktorá sa špecializuje na tajné signály ľudského tela. Ako policajná poradkyňa už pomohla usvedčiť množstvo násilných zločincov. Teraz stojí pred ťažkou úlohou - musí rýchlo analyzovať video, v ktorom sa priznáva, že vyvraždila svoju rodinu. Netuší, prečo sa k vražde priznala, ale chce zistiť pravdu.
Všetko o vašej záhrade | autor: Monty Don
Táto kniha je najkomplexnejšia, najpraktickejšia a najlepšie ilustrovaná príručka, akú môžete o záhradkárstve nájsť. Monty Don, popredný britský záhradník, sa s vami podelí o svoje dlhoročné skúsenosti a rady. Zistíte, ako si vytvoriť udržateľnú záhradu šetrnú k životnému prostrediu, ako čo najlepšie využiť dostupné prírodné zdroje na pestovanie ekologického ovocia a zeleniny, ako aj krásnych rastlín a kvetov.
Viktor – príbehy chatára a nosiča | autor: Oľga Krajčiová
Prichádza jar. Teším sa na návrat do môjho orlieho hviezda. Vysoko v horách, v tichu, kde zatiaľ nikto nie je. Naložím si na plecia krošňu a vykročím od smerovníka pri Popradskom plese. Zatiaľ mám ešte stále dobré skóre, no pomaly sa blíži remíza. Sú to preteky s časom, v ktorých pribúdajúce roky hrajú proti mne – hovorí Viktor Beránek. Knihu tvorí viac ako dvadsať kapitol zo života obyčajného muža, ktorý sa stal tatranským horským nosičom náhodou.
Výmysly húsenice Hermíny | autor: Katarína Gillerová
Húsenica Hermína žije na lúke so svojimi priateľmi. A je to veľká výmyselníčka! Raz chce vyzerať ako lienka, rýchlo však zistí, že radšej bude húsenica. Inokedy si otvorí zmrzlináreň, ale prečo zákazníkom nechutí kapustová alebo kalerábová? Hermína pomôže všade, kde môže. Vážke usporiada svadbu, stráži ihrisko, ploštičkám rozpráva rozprávky. Jej nápady niekedy nemajú úspech, no je s ňou veselo.
Volanie močiara | autor: Davide Cali
Je to príbeh o adopcii, hľadaní vlastnej identity a o naozajstnej slobode a láske. Ak si šťastný tam, kde si, sme šťastní aj my, píšu rodičia odkazy svojmu adoptívnemu synovi. Toto je nakoniec kyslík, ktorý potreboval, aby sa vrátil späť domov.
Už zase umieram | autor: Števa Opremčáková
Po dlhoročnej úspešnej právnickej praxi odchádza Heda do dôchodku. Hoci sa naň ešte necíti. V jedno jesenné ráno ju prepadne srdcová nevoľnosť. Infarkt? Je to tetánia, panický atak a úzkostná porucha. Ako sa s ňou dá nažívať v mieri, zamilovať sa a dokonca znova cítiť šťastie, sa dozviete v tomto príbehu.
Reminiscencie | autor: Dominik Dán
Na jeseň 2008 sa detektívom z kancelárie stoštyridsaťjeden dostal na stôl najstarší prípad s akým sa kedy stretli - vražda piatich emigrantov, vrátane dvoch detí, na ostnatých drôtoch v blízkosti Petržalky z roku 1952. Na skúšku, či je vôbec možné po takom dlhom čase niečo vyšetriť, si jeden prípad vybrali a pustili sa do pátrania. Čo zistia, je neuveriteľnou zmesou špionážnych hier s detektívnym podtónom, esenciou utrpenia, krvi, nenávisti a fanatizmu.
Pavúk | autor: Lars Kepler
Pred troma rokmi dostala Saga Bauerová nečakanú pohľadnicu. Neznámy odosielateľ sa v nej vyhrážal zbraňou s deviatimi bielymi nábojmi, pričom jeden z nich je určený pre inšpektora Joona Linnu. Zachrániť ho vraj môže jedine Saga. Čas však pokojne plynie ďalej a z pôvodnej hrozby sa stane len bezvýznamná provokácia, ktorej Joona Linna neprikladá veľký význam. Až doteraz.
Ako spolu rastliny hovoria | autor: Helena Haraštová, Linh Dao
Napadlo ti niekedy, že rastliny, ktoré nás obklopujú v lese, v parku, na ulici, a tak nádherne nám vedia ozdobiť byt, sú poriadne zhovorčivé? Z knižky sa dozvieš, že aj keď rastliny nehovoria ľudskou rečou, vedia sa navzájom porozprávať o tom, čo zažili, vystríhať sa, chlácholiť sa, a dokonca si v prípade núdze aj pomáhajú.
Dedkov ostrov | autor: Benji Davies
Syd mal rád svojho dedka a dedko zas svojho vnúčika Syda. Navždy. Nikto a nič to nezmení.Jemný pestrofarebný príbeh o tom, že ľudia, ktorých ľúbime, ostávajú blízko nás – v našom srdci, hoci sa nám zdá, že odišli veľmi, veľmi ďaleko.
Sudcov zoznam | autor: John Grisham
Lacy Stoltzová, vyšetrovateľka pre sudcovskú etiku stretne záhadnú a vystrašenú ženu. Jej otca zavraždili pred dvadsiatimi rokmi, no policajtom sa nepodarilo prípad vyriešiť. Lenže žena má podozrivého. A popritom odhalila ďalšie obete. Ide o mimoriadne rafinovaného sériového vraha, a čo je najhoršie, je to sudca z Floridy. Ako môže Lacy začať s vyšetrovaním a neohroziť seba i neznámu ženu?
Možno si zatancujeme na druhom svete | autor: Oľga Feldeková
Hoci je autorka populárna televízna humoristka, humor jej textov je plný nostalgie. A hoci detstvo a časť dospelého života prežila v komunizme, zachovala si až detsky slobodný pohľad na svet. Feldeková čerpá inšpiráciu na rodnej Orave, podobne ako ju celý život čerpala maliarka Mária Medvecká.
Emilka | autor: Gabriela Futová
Emilka je maličká víla. Alebo škriatok? Sama nevie. Narodila sa ako víla, ale je iná ako všetky víly, čo doteraz videla. Najviac na svete túži po tom, aby bola taká pekná ako ony. Netuší, že byť iná, neznamená len vyzerať inak. V príbehu sa dočítate, že keď ste iný, môže to byť aj preto, že ste celkom výnimočný.
Vadí - nevadí | autor: M. J. Arlidge
Kriminalita v meste zvláštne narastá, ešte nikdy nebolo v uliciach toľko násilia a nepokojov. Podpaľačstvo v dokoch. Dobodaný muž v aute. Vražda v mestskom parku. Čo spája všetky tieto zločiny bez zjavnej príčiny, po ktorých nezostávajú žiadne stopy?
Príbeh slona | autor: Alex Lasker
Ishi ako mláďa prišiel o všetko. Rodinu mu vyvraždili pytliaci a nebyť chlapca menom Kamau a manželov Hathawayovcov, ktorí sa ho ujali, skončil by rovnako. Rozprávanie Ishiho o dospievaní u láskavých „dvojnožcov“, o putovaní so sloními stádami naprieč Afrikou, ale aj o živote v zajatí je jedinečne pretkané osudmi jeho záchrancov. Začítajte sa do nádherného príbehu o putovaní slona späť do divočiny.
Zvieratká z Jakubovho kopca | autor: Diana Mašlejová
POZOR, POZOR! Na zvieracej farme na Jakubovom kopci sa deje čosi nečakané. Zvieratká sa zo dňa na deň dozvedia, že celú farmu chcú uzavrieť a nepustiť ich von. A tak sa prasiatko Di, kuriatko Zu, krtko Pepito a psík Bob rozhodnú utiecť a hľadať si domček inde. Zdá sa však, že spanikárili priskoro. Doma je predsa doma.
Zóna smrti | autor: M. W. Craven
Poe a Tilly sa púšťajú do nového prípadu. Poriadne zamotaného prípadu. Tajné služby odmietajú prezradiť celú pravdu, tajnosti akurát vytvárajú veľký zmätok a nebezpečné situácie. Už na prvý pohľad podozrivá vražda bývalého vojaka otvorí dvere do minulosti, k starému prípadu a k niekomu, kto baží po pomste.
Sladkosť madeirského vína | autor: Beatrix Zaťková
Nekonečné lány hortenzií, opuncie pokrývajúce divoké útesy, veľryby tiahnúce úžinou a vinohrady dotýkajúce sa obzoru. Navštívte Madeiru, rozprávkovo krásny ostrov uprostred Atlantiku a ponorte sa do príbehu nečakanej lásky a nevšedného priateľstva.
Najkrajšie miesto | autor: Cecilia Heikkilä
Malý medveď sa spolu so starým otcom Veľkým medveďom vydá na dobrodružné putovanie na druhý koniec sveta, za očarujúcim miestom zo starej pohľadnice. Kniha prináša príbeh o túžbe po vlastnom mieste vo svete, o hľadaní nedotknutého kúska prírody aj o láske medzi starým otcom a vnukom.
Marián Hossa-Moja cesta z Trenčína do Siene slávy | autor: Marián Hossa, Scott Powers
V tejto knihe Marián prehovoril o svojom živote na ľade, aj mimo neho. Berie fanúšikov na cestu začínajúcu detstvom na Slovensku a prevedie ich 19. sezónami v NHL, ktoré viedli k trojnásobnému zisku Stanley Cupu. Čitatelia sa dozvedia o ochorení, ktoré ukončilo jeho kariéru, ale aj o jeho rodinnom živote. Kniha je doplnená o desiatky fotografií z Mariánovej osobnej zbierky.
Malá vojnová knižnica | autor: Kate Thompson
Londýn, 1944. Vo svete zúri vojna a hlboko pod zemou v nedostavanej stanici metra vzniká úkryt pre tisíce ľudí. Práve tam v podzemí vznikne aj unikátna malá knižnica. Bývalá knihovníčka Clara s najlepšou priateľkou Ruby z nej postupne vytvoria srdce celej komunity. Lenže vojna sa vlečie a odhodlanie žien vytrvať vo svojom úsilí osud trpko pokúša. Smrť je všadeprítomná a ľudí pred ňou neochráni ani podzemný úkryt.
Zberateľ očí | autor: Sebastian Fitzek
Zberateľ očí hrá najstaršiu hru na svete: na schovávačku. S vašimi deťmi. Dá vám 45 hodín, aby ste ich našli. Ale hľadanie trvá večnosť. A páchateľ medzitým koná... Príbeh sa začína epilógom a postupuje od poslednej kapitoly k prvej, čísla strán tiež klesajú a všetko sa končí prológom. A prečo Zberateľ očí? To sa dozviete v knihe.
Ako oklamať Anču | autor: Gabriela Futová
Mačka Flik je mestskou mačkou, ktorá so svojou rodinou trávieva víkendový čas na dedine. Keďže sú mačky zvedavé tvory, aj Flik zvedavo objavuje dedinské prostredie. Až kým raz nestretne tetku Anču a jej otvorenú kuchyňu s kusom delikátneho mäska na stole.
Najväčšie záhady a mystériá Slovenska 3 | autor: Miloš Jesenský, Petr Koutský
Slovensko je plné záhad. Tajomné miesta s nevysvetliteľnými úkazmi, fragmenty krvavej histórie či zvesti o bájnych bytostiach a magických predmetoch predstavujú takmer nevyčerpateľný zdroj tajomstiev. Prečítajte si o ďalších fascinujúcich a neobjasnených záhadách, ktoré mnohým nedávajú spávať a nútia ich vracať sa na miesta, na ktorých zažili čosi nepochopiteľné.
Škovránkovo tajomstvo | autor: Fiona Valpy
Pútavý dvojgeneračný román o matkách a dcérach, o láskach a priateľoch, o vojne a živote odohrávajúci sa v čarovnej Škótskej vysočine. Počas druhej svetovej vojny sa Flora Gordonová zamiluje do syna majiteľa ardtuathovského panstva. O tridsať rokov neskôr prichádza na panstvo Florina dcéra Lexie so svojím dieťaťom a postupne rozpletá klbko záhadných rodinných tajomstiev.
Zakliaty kláštor | autor: Juraj Červenák
Šarkan sa vracia. Po trinástich rokoch v zámorí, kde bojoval vo vojne Severu proti Juhu a strážil zákon v západnom pohraničí, mieri Adam Šarkan naspäť na rodný Gemer. Jeho sestra Júlia ho prosí o pomoc s pátraním po svojom manželovi.
Pozor, bodkovaný pes | autor: Veronika Šikulová
Dunčo je bodkovaný pes! Doma ho všetci ľúbia. Aj keď rozhryzie topánky, zje zubnú pastu, rozbije voňavku, zožerie papierové škatuľky, suché rožky, vajíčkové škrupiny, šunku, vysype v kuchyni smetiak, odvlečie do záhrady pingpongovú raketu, zlomí pravítko, ociká práčku, nanosí si do brlôžka topánky a svetre... Pozóóór, bodkýýý! Ratuj sa, kto môžeš!

Najbližšie udalosti

04.03.2024 - 30.06.2024
Daruj knihu knižnici
výzva pre milovníkov kníh a knižníc
06.05.2024 - 20.06.2024
Svit a Tatry v medailérskej a faleristickej tvorbe
pozývame vás na nevšednú výstavu numizmatiky
24.06.2024 16:30 - 18:30
Čarovný les
pozývame vás na vernisáž výtvarných prác žiakov SŠ Mierovej - ZUŠ

Otváracie hodiny

Svit
Pondelok: 10.00 - 18.00
Utorok: 10.00 - 18.00
Streda: zatvorené
Štvrtok: 10.00 - 18.00
Piatok: 10.00 - 18.00
Sobota: 08:30 - 11:30
Nedeľa: zatvorené

v mesiacoch jún, júl, august a september je knižnica v sobotu zatvorená

Pobočka Pod Skalkou
Streda: 15.00 - 18.00
Spýtajte sa knižnice

Kalendár

POUTSTŠTPISONE
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
    Mestská knižnica Svit, štúrova 87, 059 21 Svit