On - Line katalóg

Novinky

Krásna literatúraLiteratúra pre deti a mládežOdborná literatúra

Sovička Eli chce mať kamaráta | autor: Georg Vollmer
Každý z nás túži po priateľstve. Sovička Eli nie je výnimkou. Na svojich potulkách sa zoznámi s kravičkou Matildou, čajkou Grétou či žabiakom Tobiášom. Zdá sa však, že všetky zvieratká sa chcú hrať iba cez deň, keď ona potrebuje spať. Môže sa premáhať, koľko chce, spánok na ňu predsa len doľahne. Podarí sa jej nájsť vytúženého kamaráta?
Rozprávky spod černičia | autor: Jill Barklem
Čarovný svet myších obyvateľov v černicovej húštine už celé desaťročia rozveseľuje malých čitateľov. Príbehy dobrosrdečných, starostlivých myšiek obleteli celý svet. Vyberte sa na prechádzku k černičiu. Ktovie, možno keď sa lepšie prizriete, uvidíte v kríkoch malé domčeky a v nich usilovné, usmiate myšky...
Chceš byť ako rýmsky vojak? | autor: Georgia Amson-Bradshaw
V tomto zábavnom dobrodružstve sa Kate, Angus a Eddie vrátia v čase do roku 100, aby zistili, čo všetko si od človeka vyžaduje povolanie rímskeho vojaka. Najprv sa musia popasovať s výzvami, ktoré súvisia s výcvikom, a potom sa dozvedia, akú výzbroj si majú vybrať, ako používať katapult a ako sa vyhnúť tomu, aby ich zasiahol oštep.
Dobrodružstvo na Ostrove korytnačiek | autor: Pavel Chodúr
Pablo s Máriou sú deti, ktoré milujú oceán a rozumejú reči jeho obyvateľov. Zanechajú rodičom list a nebojácne nasadnú na chrbty vráskavcov, aby sa vydali na ďalekú, dobrodružnú plavbu k Ostrovu korytnačiek. Musia zabrániť hroziacej katastrofe, no ešte predtým musia pomôcť v núdzi pani Karete a získať si dôveru korytnačích rodiniek.
Veľké tučné klamstvo | autor: Anne Flecková
Počuli ste už o tom, že kvalitný tuk je zdravý, zoštíhľuje, lieči (nielen) autoimunitné ochorenia a chráni pred toľko obávanými civilizačnými chorobami? Počujete to prvý raz v živote a ešte stále veríte, že keď zjete viac ako tri vajcia týždenne, pri najbližšej príležitosti vás skolí infarkt? Alebo že štíhlosť a zdravie dosiahnete len tak, že sa budete vyhýbať tučným potravinám? V tejto knihe sa dozviete šokujúce fakty o tom, ako vlastne došlo k „tučnému“ omylu, ktorý dlhodobo podkopáva naše zdravie.
Hitler - posadnutý túžbou ovládnuť svet | autor: Brandan Simms
Adolf Hitler patrí medzi najviac skúmané postavy dejín. Myslíme si, že o ňom vieme veľa, a pritom v tom najdôležitejšom sa mýlime. Autor vychádza z nových zdrojov a sleduje spôsob, ako sa zrodila Hitlerova ideológia po 1. svetovej vojne. Spojené štáty americké a Britské impérium mu podľa neho slúžili ako vzor pre vlastnú Nemeckú ríšu, založenú na prisvojení si pôdy, rasizme a násilí. Simmsova nová kniha ako prvá podrobne vysvetľuje Hitlerove presvedčenia, pričom ukazuje, že hlavným zdrojom vražedného správania sú ako vždy väčšinou idey.
Čierne leto | autor: M. W. Craven
Špičkový šéfkuchár Jared Kearon je neodolateľný, charizmatický človek, ale aj psychopat. Odpykáva si doživotný trest za brutálnu vraždu svojej dcéry Elizabeth. Jej telo pri vyšetrovaní nenašli a Keatona odsúdili najmä vďaka svedectvu detektíva Washingtona Poa. Keď sa do policajnej stanice dopotáca mladá žena s nezvratným dôkazom o tom, že je Elizabeth Keatonová, Poe sa ocitá v nezávideniahodnej situácii.
Chlapci z Nickelu | autor: Colson Whitehead
Elwood Curtis, černošský chlapec, vyrastá v Tallahassee na Floride v 60. rokoch 20. storočia, v čase stále platných segregačných zákonov. Sníva o štúdiu na vysokej škole, namiesto toho sa však ocitne v obávanej polepšovni Nickel. Elwooda drží pri zdravom rozume len priateľstvo s ďalším nespravodlivo odsúdeným mladistvým „delikventom“ Turnerom. Život v polepšovni však začína byť neznesiteľný a napätie medzi Elwoodovým idealizmom a Turnerovým skepticizmom vyústi do osudného rozhodnutia.
Svet pod nohami | autor: Scott Ellswhorth
Skupiny horolezcov z Veľkej Británie, nacistického Nemecka a Spojených štátov zápasia o prvenstvo vo výstupoch na najvyššie vrchy planéty vrátane Mount Everestu, K2 a Nanga Parbatu. Na rozdiel od technicky dobre vybavených dnešných horolezcov majú iba zopár fotografií, nedokonalé mapy, jednoduché kožené topánky a bavlnené vetrovky. Majú však aj odhodlanie a odvahu a navzdory všetkým protivenstvám prenikajú čoraz ďalej a vyššie, ako si človek vie predstaviť.
Kráľ potkanov | autor: Pascal Engman
Mladej novinárke Jasmine sa splnil sen. Dostala dočasné miesto reportérky v najväčšom štokholmskom denníku. Má napísať zásadný článok o najnovších prípadoch sexuálneho obťažovania žien. V hotelovej hale ju osloví sympatický muž. Jasmina prijme pozvanie na kávu a netuší, že ju čakajú najstrašnejšie chvíle jej doterajšieho života.
Priznanie | autor: Michaela Zamari
Slnečný Karibik je ideálne miesto na reštart. Najmä po tom, čo si Amanda prežila drámu so psychopatom, ktorý ohrozoval jej najlepšiu kamarátku. On je zavretý na psychiatrii a ona si konečne môže vydýchnuť. To však nie je také ľahké, pretože ju ťaží omnoho väčšie tajomstvo, o ktorom nikto ani len netuší. Je vôbec možné, aby prvé dojmy boli až také klamlivé? Aby šialenec nakoniec nebol takým zloduchom, za akého ho všetci považujú?
Na love | autor: Michaela Ries
Stretli sa v nesprávnom čase, ich láska nevydržala. Júlia nedokázala čeliť vlastnej zrade ani intenzite citov k Adamovi. Tentoraz sa na úteku zastaví a rozhodne sa vyrovnať s minulosťou. Chce ju uzavrieť a pohnúť sa ďalej. Keď sa však s Adamom opäť stretnú, nič sa neuzavrie, práve naopak - jej láska vzplanie s rovnakou intenzitou ako jeho vášeň a zdá sa, že sú znovu na začiatku. Dokáže ho Júlia presvedčiť, aby im dvom dal druhú šancu?
Na úteku | autor: Michaela Ries
On. Motorkár telom aj dušou, verný svojmu klubu a svojim zásadám. Má presnú predstavu o tom, ako má jeho život vyzerať, a o pár mesiacov sa žení. Ona. V deň, keď jej otec tragicky zahynie, stratí nielen jeho, ale aj samu seba. Keby záležalo na nich, ani jeden by toho druhého netúžil stretnúť. Ibaže sa stalo. Ako sa Júlia vyrovná so skutočnosťou, že svet nie je čierno-biely a medzi dobrým a zlým jestvuje tisíc odtieňov?
Volavka | autor: František Kozmon
Marek Wolf sa ocitá na mieste činu ešte pred príchodom polície: obeťou vraždy je jeho mama, vražednou zbraňou služobná devina a hlavným podozrivým brat Patrik. Ten ušiel z nápravnovýchovného zariadenia, no Wolf aj napriek dôkazom verí v jeho nevinu. Pátra po bratovi a celkom zabúda na vyšetrovanie, ktoré nestihol uzavrieť. Až kým nenadobudne podozrenie, že prípad Červ s maminou vraždou súvisí.
Unesená | autor: Soňa Bulbeck
V roku 2020 prichádza do Saudskej Arábie sympatická Lessley McKenzie, tajná americká agentka slovensko-arabského pôvodu, aby našla unesenú kuvajtskú princeznú. Celé vyšetrovanie komplikuje fakt, že princezná záhadne zmizla v Londýne a pre nebezpečenstvo koronavírusu, ktoré prakticky ochromilo celý svet, je pátranie po nej mimoriadne zložité. Dokáže Lessley aj v takýchto náročných podmienkach naplno využiť svoje schopnosti a rozpliesť nitky komplikovaného prípadu?
Tvoja duša stojí za hriech | autor: Karina Janská
Krásna červenovláska Klára žije život osamelej mladej ženy. Poznačená neúspešnými vzťahmi s peknými mužmi navštívi nezvyčajnú zoznamovaciu agentúru, kde si partnerov nevyberáte nie podľa vzhľadu, ale iných kritérií. Keď konečne nastane chvíľa, aby sa stretli tvárou v tvár, Klára zažíva šok. Na muža, ktorý jej ukradol srdce, by sa v bežnom živote ani nepozrela. Prekoná počiatočnú nevôľu a rozhodne sa opätovať svoje city niekomu, koho výzor sa nezhoduje s jej predstavami?
Manžela som milovala | autor: Wanda Vágnerová
Ako dlho sa dá vydržať po boku muža, pre ktorého neplatia žiadne pravidlá? Už na začiatku ich spoločného života Mel zistí, že náladový Nick je často príčinou ich vzájomných nedorozumení. A čo je oveľa horšie, jej ústretovosť, tolerantnosť a snahu riešiť veci pokojnou cestou, chápe ako jej slabosť. Napriek snahe presvedčiť ho o svojej láske a oddanosti k nemu, čelí z jeho strany absurdným obvineniam. Dokedy? Na túto otázku Mel čoraz častejšie hľadá odpoveď…
Keď príde láska | autor: Mary Baloghová
Abigail Westcottová je taká sebavedomá, že bez váhania vyhreší sluhu, čo sa v prítomnosti dám opovážil rúbať drevo do pol pása nahý. Ibaže ten muž nie je nijaký sluha. Je to podplukovník Gilbert Bennington, dôstojník, ktorý sprevádzal jej raneného brata Harryho domov po vojnách s Napoleonom. Gil prišiel do Hinsfordského sídla, aby svojmu priateľovi pomohol pri zotavovaní, a nepáči sa mu, keď sa k nemu správajú povýšene – najmä preto, lebo nemá urodzený pôvod.
Uplakaná jeseň | autor: Václav Neuer
V starom vojenskom bunkri pri rieke Morave objavia mŕtvolu dobitého mladíka. V parku, takmer v strede mesta, zasa mŕtvu školáčku. Násilná smrť dieťaťa pobúri celé mesto a ponorí ho do strachu. Vraždári chcú jediné – nájsť vrahov. Minimálne jeden z nich však svoje dielo ešte nedokončil. Vrah ukázal, že zabíjať vie. Kto podstúpi riziko, aby získal potrebné dôkazy?
Záhadné miesta - 4. a 5. diel | autor: Ján Lacika
Slovensko ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Nie náhodou preto po prvých troch dieloch kníh, ktoré sa venujú tajomným javom a udalostiam západného, severného a východného Slovenska, je tu štvrtý a piaty diel o záhadách južného a stredného Slovenska. Čitateľ v nich navštívi ďalšie kúty Slovenska a oboznámi sa s pestrou ponukou ich záhad okorenenou aj mnohými legendami či povesťami.
Tomáš Baťa - Železní tovaryši | autor: Stanislav Jandík
Kniha obsahuje zaujímavé mapovanie začiatkov zlínskych Baťových podnikov i prehľadný životopis ich zakladateľa Tomáša Baťu. Autor do knihy vložil podstatné informácie o racionalizácii práce, fordizme a batizme, a nezabudol na aspekty duševného, filozofického a mravného rázu. Z textu je zreteľná i ľudská stránka Tomáša Baťu, pretože práve Baťova osobnosť je základom celého diela. Publikácia Železní tovaryši je prvým súborným, kritickým a objektívnym dielom o vývoji baťovského fenoménu.
Život Adama 4 - Rebel konečne tínedžerom | autor: Peter Opet
Ôsmak Adam má trinásť rokov a okrem dvoch mladších súrodencov má aj rodičov, ktorí sa mu neustále starajú do života. Mať vlastných rodičov ako zdroj vreckového a plnej chladničky je fajn, ale oni majú stále dojem, že je potrebné ho ešte aj vychovávať. No hrôza! Prečítajte si pokračovanie tínedžerskej série.
Kam chodia snehoví anjeli | autor: Maggie O´Farrell
Sylvia sa raz v noci náhle zobudí a zazrie niečo neuveriteľné. V izbe stojí anjel, ktorý jej prezradí, že ju prišiel ochrániť pred chorobou. Je to anjel, ktorého pred rokom vytvorila zo snehu a on sa potom premenil na jej strážneho anjela. Keď sa Sylvia po mnohých mesiacoch zotaví, zatúži sa znovu stretnúť so svojím anjelom. Toľko by mu toho chcela povedať, ale aj sa ho popýtať na mnohé veci. A má naňho aj jednu veľkú prosbu.
Tam, kde sa končí rieka | autor: Charles Martin
On bol sprievodcom rybárov a umelcom – maliarom z parkoviska karavanov, ktorý sa snažil preraziť, ona krásna a jediná dcéra najmocnejšieho senátora z Južnej Karolíny. Keď sa Doss a Abigail za dramatických okolností náhodou stretnú, hneď vedia, že našli pravú lásku. Po desiatich rokoch manželstva bojuje Abbie s vážnou chorobou a spíše si zoznam desiatich želaní, ktoré by si rada splnila, prv než príde koniec... Spolu s Dosom sa tajne vydajú na dlhú púť po rieke St. Mary‘s.
Hlad/Smäd | autor: Jozef Karika
Táto dvojkniha vznikla inak než autorove predchádzajúce romány. Chcel zostaviť zbierku svojich starších aj nových mysterióznych noviel, pri práci si však všimol, že vytvárajú súvislé rozprávanie. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy. Zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka.
Příběh jednoho muže a jednoho města | autor: Josef Vaňhara
Kniha nás sprevádza životom Tomáša Baťu a zároveň históriou Baťových závodov. Súčasne popisuje vývoj mesta Zlín v prvých štyroch desaťročiach 20. storočia. Ďalšia časť publikácie sa venuje osudu J. A. Baťu a riaditeľov, či iných významných spolupracovníkov Baťových závodov. Publikácia je doplnená dobovými fotografiami.
Mozog - návod na použitie | autor: Marco Magrini
Mozog je úžasný, lebo v celom vesmíre nejestvuje nič, čo by sa mu z hľadiska zložitosti mohlo vyrovnať. Pritom ho tvoria rovnaké atómy, aké sa nachádzajú v periodickej sústave prvkov a z akých sa skladá hviezdna obloha. Zostavené sú tak, aby vznikli myšlienky, slová a činy. Je tajomný, lebo práve veda, výplod samotného mozgu, jasne chápe, že o ňom nevie takmer nič. Prečítajte si stručnú príručku k najzložitejšiemu prístroju na svete, na ktorý sa, žiaľ, nevzťahuje záruka.
Požičajkovia | autor: Mary Nortton
Objavte čarovný svet požičajkov, malých piadiľudkov, ktorí si všetko potrebné požičajú! Pán Tobolka, jeho žena Hermína a dcéra Arieta sú takí maličkí, že by sa vošli do dlane. Nezvyčajná rodina býva pod dlážkou starého domu. Všetko, čo potrebujú, si „požičajú“ z domácnosti obrov, čo žijú nad nimi. Pre požičajkov je najdôležitejšie, aby ich nikto nevidel, preto sa starostlivo skrývajú. Všetko ide ako po masle, kým Tobolku jedného dňa nezazrie chlapec – a život Tobolkovej rodiny sa zmení.
Štyria jazdci | autor: Roman Brat
Knihu tvoria štyri príbehy, ktoré majú spoločný obsah: odhaľovanie netolerancie voči inakosti, poukazovanie na nespravodlivosť a brutálne šikanovanie, nelásku a bezohľadnosť ľudí voči sebe. Poviedky o tínedžeroch nič neprikrášľujú, na nič sa nehrajú, len realisticky opisujú skutočnosť v jej drsných rozmeroch. Sú nanajvýš súčasné nielen zobrazením života mladých ľudí, ale aj jazykom, zmýšľaním a hodnovernými situáciami.
Frekvencia smrti | autor: Vincent kliesch, Sebastian Fitzek
Keď na núdzovú linku zavolá žena, ktorej zmizlo dieťa, no hovor sa po pár sekundách preruší, vyšetrovatelia vedia, že jediný, kto im môže pomôcť, je forenzný fonetik Hegel. A ten sedí vo väzení... Hegel potrebuje spojenca a preto zapojí do pátrania autorku kriminálnych podcastov Julu Ansorgeovú. Telefonát zúfalej matky, ktorej uniesli dieťa, Julu dojme natoľko, že nevníma smrteľné nebezpečenstvo, ktoré jej hrozí zo strany únoscov, a Hegelovu ponuku prijme.
Dobrá a poslušná | autor: Biba Bohinská
Hlavná hrdinka románu je žena ako mnohé z nás. Má muža, dvoch synov, prácu a tak trochu komplikovaný vzťah s rodičmi. Na rozdiel od väčšiny z nás však skončí za múrmi ženského väzenia. Ako sa jej život mohol takto vymknúť z rúk? Ako sa môže „normálny“ človek dostať na také miesto? Čo bude s jej deťmi? A čo bude s ňou? Román je inšpirovaný skutočným príbehom z prostredia slovenskej ženskej väznice.
21 rokov v pekle - Dušan Borženský | autor: Soňa Vancáková
Dušan Borženský (známy pod prezývkou Borža) bol v minulosti označovaný za mafiánskeho bossa košického podsvetia. Za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd si odpykáva 23-ročný trest odňatia slobody. V knihe odpovedá na otázky týkajúce sa jeho detstva, mladosti i prežívania 21 rokov vo väzení. Čitateľ nájde odpovede na otázky, čo by vo svojom živote zmenil, čomu by sa najradšej vyhol, čo ľutuje. Borža ponúka pohľad do vnútra väzníc - do väzby, klietky, samotiek a odkrýva život v base bez servítky.
Rekordy Tatier | autor: Kliment Ondrejka
Kniha sa venuje predovšetkým slovenským Tatrám, a to z pohľadu javov a fenoménov, ktoré sú jedinečné a rekordné z hľadiska samotného pohoria, ale aj Slovenska či strednej Európy. Veď Tatry sú najvyššou časťou Karpát a majú dokonca i jeden svetový primát, a to, že sú považované za najmenšie veľhory na Zemi. Kniha predstavuje Tatry netradičným spôsobom a poukazuje na ich výnimočnosť v medzinárodnom meradle.
Kocúr Krištof | autor: Katherine Applegate
V Jacksonovom živote sa znenazdajky zjaví Kocúr Krištof, aby mu pomohol v ťažkých chvíľach. Je veľký, úprimný, no vymyslený. A myslíte si, že nejaký vyfantazírovaný kocúr dokáže vytrhnúť človeka z biedy? Prečítajte si s deťmi láskyplný príbeh o tom, aké nevyhnutné je mať priateľov, či už skutočných, alebo vymyslených.
Ako si updatovať rodičov | autor: Pete Johnson
Louisovi rodičia sa najnovšie rozhodli, že Louis a jeho brat Elliot trávia príliš veľa času „prilepení na obrazovkách“, a tak prišli s tým najhorším nápadom storočia: úplne im zakázať tablety, počítače či mobily! Louis musí vymyslieť plán, ako tento „digitálny detox“ zastaviť, a to hneď! Dokáže mu pomôcť aspoň jeho najlepšia kamoška Maddy? Zabávač Louis a jeho ťažko zvládnuteľní rodiča sú späť – a tentoraz ide o veľa!
Niekedy klamem | autor: Alice Feeney
Amber sa preberie v nemocnici. Nedokáže sa pohnúť. Nemôže rozprávať. Nedarí sa jej otvoriť oči. Počuje ľudí, ktorí sa okolo nej pohybujú, oni však netušia, že ich vníma. Amber si nepamätá, čo sa s ňou stalo, tuší však, že s tým má niečo spoločné jej manžel. V brilantnom psychologickom trileri sledujeme jej paralyzovaný stav na lôžku a tiež dianie z týždňa pred osudnou nehodou.
Markízino tajomstvo | autor: Martina Monošová
Píše sa rok 1531, je neskorá jeseň. Markíza Sophie de Marginel sa nachádza zajatá na zámku svojho snúbenca, nebezpečného vojvodu Clauda de Guisé. Naďalej po nej pátra markíz de Pays-Rouge, a falošný mních, skrývajúci svoju znetvorenú tvár pod maskou, sa pokúša zistiť, kým je... Milovníkov histórie určite poteší už 4. diel historicko-romantickej ságy o záhadnej Sophie.
Freddie Mercury - ilustrovaný životopis | autor: Alfonso Casas
Kto z nás si niekedy v živote nezaspieval „We Are the Champions“? Koho nevtiahli precítené tóny a prepracovaná rôznorodosť „Bohemian Rhapsody“? Skupina Queen zasiahla do života niekoľkých generácií a doslova premenila tvár populárnej hudby. Nápadito ilustrovaná biografia vás prevedie životom frontmana Freddieho Mercuryho od jeho narodenia na Zanzibare, cez svetová pódia a nespútané večierky až po boj s vtedy ešte neznámou chorobou AIDS.
Rekordy Tatier | autor: Kliment Ondrejka
Kniha sa venuje predovšetkým slovenským Tatrám, a to z pohľadu javov a fenoménov, ktoré sú jedinečné a rekordné z hľadiska samotného pohoria, ale aj Slovenska či strednej Európy. Veď Tatry sú najvyššou časťou Karpát a majú dokonca i jeden svetový primát, a to, že sú považované za najmenšie veľhory na Zemi. Kniha predstavuje Tatry netradičným spôsobom a poukazuje na ich výnimočnosť v medzinárodnom meradle.
Kocúr Krištof | autor: Katherine Applegate
V Jacksonovom živote sa znenazdajky zjaví Kocúr Krištof, aby mu pomohol v ťažkých chvíľach. Je veľký, úprimný, no vymyslený. A myslíte si, že nejaký vyfantazírovaný kocúr dokáže vytrhnúť človeka z biedy? Prečítajte si s deťmi láskyplný príbeh o tom, aké nevyhnutné je mať priateľov, či už skutočných, alebo vymyslených.
Ako si updatovať rodičov | autor: Pete Johnson
Louisovi rodičia sa najnovšie rozhodli, že Louis a jeho brat Elliot trávia príliš veľa času „prilepení na obrazovkách“, a tak prišli s tým najhorším nápadom storočia: úplne im zakázať tablety, počítače či mobily! Louis musí vymyslieť plán, ako tento „digitálny detox“ zastaviť, a to hneď! Dokáže mu pomôcť aspoň jeho najlepšia kamoška Maddy? Zabávač Louis a jeho ťažko zvládnuteľní rodiča sú späť – a tentoraz ide o veľa!
Aria | autor: Nazanine Hozar
Jednej zimnej noci v Teheráne roku 1953 začuje vojenský šofér Behrúz na ceste domov zvláštny zvuk: v zastrčenej uličke kvíli opustené novorodeniatko. Vezme si ho domov a ani len netuší, ako hlboko táto bytosť ovplyvní celý jeho život. Historický román zachytáva tri búrlivé desaťročia, počas ktorých v Iráne zúrila revolúcia. Ústrednou postavou je Aria, opustené dieťa, ktorého osudy sledujeme od raného veku až po dospelosť.
Ruže pre princeznú | autor: Martina Monošová
Píše sa rok 1531. Kráľa trápia starosti. Nečakane zomrela jeho matka a po nevydarenej svadbe vojvodu de Guisé sa znovu stratila Sophie de Marginel. Po Sophie pátra i jej poručník, markíz de Pays-Rouge, hoci návratom do Francúzska ohrozuje vlastný život. Kto v skutočnosti tajomný markíz je a čo sa stalo pred dvadsiatimi rokmi? Aká minulosť všetkých spája? Takto sa začína román Ruže pre princeznú, tretí diel historicko-romantickej ságy o záhadnej Sophie.
Na kraji sveta | autor: Martin Navrátil, Peter Hliničan
Expedícia Beringov prieliv bola unikátna výprava, na ktorú sa Martin a Peter vydali ako prví Slováci. Kniha približuje nielen prípravu a priebeh celej expedície, ale aj všetky výzvy a komplikácie, s ktorými sa autori počas nej museli vysporiadať. Drsné arktické podmienky, mrazivé počasie, ľadové medvede a snežné búrky, ale aj krásna polárna žiara či ľudská dobrota na kraji sveta - to všetko je súčasťou príbehu o nesmierne náročnej ceste po stopách prvých ľudí, ktorí pred tisícmi rokov prešli z jedného kontinentu na druhý.
Žena z Marsu | autor: Michaela Musilová, Lucia Lackovičová
Príbeh slovenskej vedkyne prináša pohľad na zložitú cestu mladej ženy za svojimi snami. Kniha opisuje náročné štúdium na prestížnych zahraničných univerzitách, expedície a výskum, prácu pre NASA. Spoznáte zákulisie a extrémne podmienky vedeckých expedícií a simulovaných misií na Mars, počas ktorých hrozili viaceré život ohrozujúce situácie. Michaela sa zdôverí aj s detailmi zo súkromia či prekážkami, ktoré musela v živote prekonať a ktoré ju formovali.
Záhada knižnice na konci ulice | autor: Kristína Baluchová
V knižnici na konci ulice sa udialo niečo veľmi čudné: jedného dňa zmizli v knihách všetky písmená, stratili sa slová a knihy ostali úplne prázdne! Knihovníčky však dostali i zvláštny odkaz. Napísaný bol na papierovom lietadielku, ktoré pristálo v knižnici a z ktorého je jasné, že knihy niekto naozaj zaklial. Kuchárske knihy, rozprávky i učebnice zívajú prázdnotou a situácia je vážna. Veď čo by sme si počali bez kníh?
Tajomstvá hmyzu | autor: Jess French
Na stranách tejto nádherne ilustrovanej knihy zistíte, ako veľmi sú tieto drobné tvory dôležité. Ohromí vás čarovná premena motýľov a dozviete sa, prečo sú bezstavovce také dôležité pre budúcnosť našej planéty. Bez nich by bol náš svet úplne iný a mnohé druhy rastlín a živočíchov by celkom vymizli. Hmyz a jeho blízki príbuzní udržiavajú svet v chode tým, že recyklujú náš odpad, sú potravou pre iné živočíchy a opeľujú rastliny.
Posledná k. & k. barónka | autor: Silvester Lavrík
Autor prináša životný príbeh barónky Margity Czóbelovej, netere maliara Ladislava Mednyánszkeho, ktorá prežila väčšinu svojho života v Strážkach pod Tatrami. Vojny, rozpady impérií, revolúcie a totalitné režimy 20. storočia jej zobrali temer všetko, vrátane budúcnosti. No hrdosť, pamäť a humor si vziať nedala. Lásku, predovšetkým ku koňom a k rodnému kraju, takisto nie. Nepredpojaté a pozorné čítanie doby a príbehu nám pomôže chápať a predvídať i nebezpečné tendencie dneška.
Strážca vody | autor: Charles Martin
Murphy je muž s mnohými tajomstvami. Žije sám na ostrove a svoj život zasvätil zachraňovaniu tých, čo sú v ohrození. Žiaľ nad stratou priateľa však spôsobí, že on sám je viac stratený, ako si uvedomuje. Keď vytiahne krásnu topiacu sa Summer z Floridskej vnútropobrežnej vodnej cesty, jeho misia uložiť svojho priateľa na večný odpočinok na konci sveta sa nebezpečne zvrtne. Zúfalo sa snažiac nájsť Summerinu stratenú dcéru preniká čoraz hlbšie do sveta súčasného otroctva.
Hitlerove deti | autor: Gerald Posner
Kniha patrí medzi prvé dokumenty, kde všetky deti, ktoré prehovorili, tak urobili pod svojimi skutočnými menami a ich otcovia boli jasne identifikovaní. Predstavujú zaujímavý prierez Treťou ríšou - niektorí z rodičov boli usvedčení a odsúdení, iní neboli za svoje zločiny nikdy ani obvinení. Jednotlivé príbehy nám poskytujú zriedkavý pohľad na to, čo si o konečnom riešení a úlohe svojich otcov myslia potomkovia príslušníkov nacistických jednotiek SS a nemeckých vojakov.
Generál Lučanský – kto bol a prečo zomrel | autor: Gustáv Murín
Autor knihy spoznal generála Lučanského v auguste 2010, keď bol Lučanský ako elitný policajný vyšetrovateľ spolu s inými kolegami použitím intríg doslova vyštvaný do civilu dvojicou Lipšic - Spišiak. Vtedy vznikol rozhovor, ktorý nájdete aj v tejto knihe. Po zmene vlády sa Milan Lučanský vrátil do vysokých policajných funkcií a opäť sa s autorom stretli na príprave série televíznych dokumentov "Mafiáni" (RTVS, 2016), v ktorých aj účinkoval. O tomto mimoriadne statočnom policajtovi a jeho nešťastnom konci života je táto kniha...
Môj brácho je magor | autor: Dana Hlavatá
Súrodenci Mirka a Mirko vyrastajú v harmonickej rodine, no napriek tomu si idú po krku. Mirke lezie mladší brat na nervy, lebo je jej stále v pätách, ba čo viac, je to žalobaba v nohaviciach, ochotná utopiť ju v lyžičke vody, keď neurobí, čo on chce. Dýcha jej na krk, no ona sa nedá. Tí dvaja si robia neustále napriek, no keď príde na lámanie chleba, takú súrodeneckú súdržnosť by ste inde márne hľadali.
Ikabog | autor: J. K. Rowlingová
Kráľovstvo Blahobytia bolo kedysi najšťastnejšie na svete. Podľa legendy však v hmlistých a pochmúrnych mokradiach žije obludný ikabog. Väčšinou ním strašia neposlušné deti. Legendy sú však zvláštne, pretože niekedy začnú žiť vlastným životom... Môže legenda zosadiť milovaného kráľa? Môže uvrhnúť dve deti do dobrodružstva, o ktoré nestáli a ktoré nečakali? Súčasťou knihy sú originálne farebné ilustrácie, ktorých autormi sú výhercovia internetovej detskej súťaže.
Priveľa tajomstiev | autor: Katarína Gillerová
Katarína Gillerová je obľúbená slovenská autorka, ktorá má na svojom konte už devätnásť kníh. Jej najnovší román opäť ponúka pútavý dej s prekvapujúcimi zvratmi a témy, ktoré chytia za srdce každú ženu. Prečo sa Romana, absolventka vysokej školy, nečakane rozhodne nastúpiť ako predavačka v obchode s kabelkami? A čo znamená zvláštne správanie jej šéfky? Život je plný náhod a Romana postupne odkrýva nepríjemné pravdy i tajomstvá, ktoré pred ňou skrývajú jej najbližší.
Dobrí susedia | autor: Mattias Edvardsson
Dobrí susedia je strhujúci psychologický krimiromán o úskaliach susedských vzťahov. Mení zaužívaný pohľad na bezpečnosť a naznačuje, aká tenká je hranica medzi tým, čo je správne a čo je nesprávne. Ako dobre poznáte svojich susedov? A čo sa stane, keď sa nebezpečenstvo usadí vo vašom vlastnom dome?
Tajomstvo príborníka | autor: Kathy Kacer
Spisovateľka a detská psychologička Kathy Kacer, ktorej rodičia pochádzajú z Československa, sa už dlhé roky zaoberá tvorbou knižiek pre deti s témou holokaustu. Medzi prvými prinášame príbeh autorkinej vlastnej mamy, z ktorého dozvieme, ako sa jej pokojný život plný lásky a istoty na rodinnom hospodárstve radikálne zmení po obsadení krajiny nacistami. Trinásťročná Gabika s mamou sa rozhodnú neutiecť preč a čeliť osudu, no nakoniec sa mladé židovské dievča musí pri domovej prehliadke ukryť, aby prežilo. Skrýšu nájde v príborníku, ktorý dodnes, ako jediný kus z pôvodnej domoviny autorkinej mamy tróni v jej obývačke v Toronte.
Tichá melódia | autor: Mary Balogh
Lady Emily je krásna, nezávislá mladá žena. Od raného detstva je nepočujúca, a preto si veľmi cení podporu svojej rodiny. Manželstvo s mužom, ktorého jej príbuzní vybrali, ju však nemôže uspokojiť. Po siedmich rokoch sa do Anglická vráti jej dievčenská láska - Ashley a požiada ju o ruku. Dievčinou však zmietajú rozporuplné city. Aj keď ho stále ľúbi, bojí sa, že pred ňou pokľakol len z povinnosti. A čo si má myslieť o tých siedmich rokoch plných tajomstiev, ktoré jej Ashley neodhalil?
Polnoc v Černobyli | autor: Adam Higginbotham
Udalosti, ktoré sa odohrali 25. apríla 1986, znamenali zvrat v dejinách. Atómová katastrofa nezmenila len celosvetové vnímanie jadrovej energetiky a vedy, ale aj náš postoj k ekológii. Opustené domy a detské ihriská za ostnatým drôtom tridsaťkilometrovej vylúčenej zóny, vrakoviská kontaminovaných vozidiel a helikoptér, orná pôda pod prívalmi čierneho dažďa, to všetko nám bude navždy pripomínať nebezpečenstvo neviditeľného zabijaka – radiácie. Černobyľská havária predstavovala aj kľúčový faktor pri kolapse Sovietskeho zväzu.
V nemilosti | autor: Danielle Steel
Štyridsaťdeväťročná Sydney má dokonalý život po boku oddaného a bohatého manžela... až kým doň nezasiahne tragická nehoda. Ako vdova zisťuje, že manžel ju zabudol zahrnúť do testamentu a všetok majetok odkázal svojim zlomyseľným dcéram z prvého manželstva. Sydney ostane bez domova aj bez peňazí. Keď si nájde prácu, ocitne sa vo svete ľudí s nečestnými úmyslami. Na základe krivého obvinenia dokonca čelí trestnému stíhaniu. Čo spravíte, keď prídete o všetko? O manžela, bezpečie, ochranu, peniaze a povesť?
Neznáma žena | autor: Mary Kubica
V susedstve Sadie a Willa dôjde k chladnokrvnej vražde. Násilná smrť otrasie celou miestnou komunitou, no nikoho nezasiahne tak veľmi ako Sadie, ktorú znepokojuje aj temná minulosť jej rodiny. Keď sa Sadie ocitne medzi hlavnými podozrivými, rozhodne sa na vlastnú päsť vypátrať, čo sa vlastne stalo v tú hroznú noc. Musí však byť veľmi opatrná, lebo čím viac toho zisťuje, tým intenzívnejšie si začína uvedomovať, že keď pravda vyjde najavo, bude to ona, kto príde o všetko...
Veľká kniha eko aktivít | autor: Kolektív autorov
Kniha pre eko-hrdinov obsahuje viac ako 100 úloh, ale aj množstvo zaujímavých informácií o našej meniacej sa planéte. Každá úloha skrýva ekologickú tému, ako sú napríklad úspora vody, recyklácia, odlesňovanie či obnoviteľné zdroje. Pomôž včele nájsť cestu do úľa, jazdi na bicykli, nakupuj na farmárskom trhu, oprav netesniace potrubie a šetri vodou...
Pán Mesiac | autor: Tomi Ungerer
Každý deň pozoruje Mesiac z nočnej oblohy ľudí na Zemi, akí sú šťastní a ako sa bavia. Tak rád by sa k nim pripojil! Aké to je, nebyť osamelý? Až raz... Keď okolo neho padá kométa, rýchlo sa chytí jej chvosta a spolu dopadnú na Zem. Obrovský rachot priláka ľudí, ktorí však považujú pána Mesiaca za votrelca. Neveria mu, že prišiel ako priateľ a uvrhnú ho do väzenia. Podarí sa mu uniknúť a vrátiť späť na nočnú oblohu?
Nehľadaj pravdu | autor: Zdenka Wenzlová Švabeková
Viktória je pätnásťročná tínedžerka, žijúca v rodine, v ktorej má všetko, po čom jej srdce zatúži. V jedno ráno sa jej dievčenský sen zmení. Do ich domu vtrhne policajné komando, jej otec skončí vo väzení, matka novovzniknutú situáciu neunesie. Vyrieši ju skratovo. Viktória zostáva sama, bez peňazí, len s babkou, ktorá sa o ňu stará. Zrazu nemá nič. Pri jednej prechádzke mestom narazí do Mareka, krásneho mladého muža. Viktória sa vrhá do vzťahu, ktorý jej má priniesť život aký žila kedysi. Marekove slová a jeho správanie sú toho prísľubom. Čo sa však skrýva za uhrančivými očami mladíka?
Berlínske hviezdy | autor: Michaela Ella Hajduková
Príbeh o láske, odvahe a túžbe uchrániť to najcennejšie. Za každú cenu! Lina je žurnalistka, ktorá pozná všetkých dôležitých ľudí z filmovej i divadelnej brandže. Vlastnou šikovnosťou sa dostane až do blízkosti vodcu. Jej pero je ostré a ona je príliš mladá. Reinhard, aristokrat a člen SS si zaumieni dostať drzú novinárku, v ktorej klíči nenávisť. No potrvá dlho, kým si z tvárí strhnú masky. Môže z popola nenávisti vykvitnúť láska? Kto je Vergília, ktorá píše pravdivé pamflety? Komu patria uniformy Ligy dievčat v pivnici? Kto sú v skutočnosti vodcove deti, ktoré s piesňou na perách križujú v lete ríšu?
Bál šialených žien | autor: Victoria Mas
Každý rok sa v polovici pôstneho obdobia koná v ústave pre choromyseľné ženy netradičný bál. Dve sály – na jednej strane mentálne zaostalé dievčatá a epileptičky, na druhej hysterky, pomätené ženy a maniačky. Tento bál nie je nič iné ako jeden z najnovších experimentov doktora Charcota, ktorý sa snaží urobiť z chovankýň normálne ženy. Eugénie, Louise a Genevieve sa ocitli medzi nimi a Victoria Masová vo svojej prvotine vyrozprávala ich pohnuté osudy, ktorými poukazuje na postavenie žien v 19. storočí.
Vianočná láska | autor: Sophie Claire
Po nepríjemnom rozchode so snúbencom sa večná optimistka Evie presťahuje, aby si konečne splnila sen a venovala sa tomu, čo ju najviac teší a na čo má talent. Aj jej kamarát Jake sa usiluje vyrovnať s minulosťou. Po smrti manželky je odhodlaný nikoho si už nepustiť k telu. A tak sa Evie s Jakom dohodnú, že pred Vianocami uniknú na dovolenku do Provensalska. Dokáže však ich priateľstvo vzdorovať čaru sviatkov? A čo ak jeden z nich začne cítiť čosi viac?
Bella | autor: Ali Standish
Plnia sa vianočné želania aj neposlušným šteniatkam? Keď sa Bella ako malé chlpaté šteniatko ocitne v rodine plnej detí, praje si len jediné: zapadnúť medzi ne a stať sa jedným z nich. Tým najposlušnejším! S dobrými nápadmi, ako to docieliť, však jej majitelia prestanú mať trpezlivosť. A tak sa ocitne v útulku. Tam od skúsených psích kamarátov pochytí nejednu múdrosť, takže keď si ju vyberie nová rodina, je odhodlaná ukázať, že je ten najlepší pes na svete. Vianoce sa blížia a aj Bella má svoje psie želanie: nájsť rodinu, ktorá ju bude milovať.
Elmer a dúha | autor: David McKee
Elmer spolu so svojimi priateľmi čaká, kým sa skončí búrka, aby sa pokochali nádhernou dúhou. Udeje sa však čosi hrozné! Dúha sa zjavila priskoro a stratila všetky svoje farby! Obetavý Elmer sa ju rozhodne zachrániť a daruje jej tie svoje. Ako však bude vyzerať, keď sa ich vzdá? Vari o svoju pestrofarebnosť nadobro príde? Prečítajte si ďalší Elmerov príbeh o tom, aké dôležité je vedieť sa podeliť.
Červená veža smrti | autor: Marta Fartelová
Mali to byť najkrajšie roky ich života. Mária a Ján zavŕšili svoju osudovú lásku manželstvom a Ján sľúbil svojej milovanej žene, že sa o ňu a ich malé deti vždy postará. Svoje predsavzatie však nedokázal naplniť, pretože do ich osudov zasiahol nastupujúci režim na čele s komunistickou stranou a Ján sa stal jednou z nevinných obetí, ktoré si nová doba žiadala ako demonštráciu svojej moci.
Unesená | autor: Lucia Sasková
Po tragickej smrti rodičov má hlavná hrdinka vážne finančné problémy, a tak žije od výplaty k výplate. Do jej života vstúpi príťažlivý muž, ktorý na rozdiel od nej nemá núdzu o peniaze. Zdá sa jej však až príliš dokonalý a najmä príliš záhadný, aby s ním riskovala hlbší vzťah. Čím dlhšie sa s ním stretáva, tým viac znepokojivých otázok si kladie: Prečo sa s ňou Dávid neukazuje na verejnosti? Kde sa skrýva, keď sa neozýva niekoľko týždňov? A prečo o svojej práci zaryto mlčí? Naozaj je to len pre jej dobro, alebo je z tým niečo viac?

Najbližšie udalosti

02.11.2022 - 31.12.2022
Naďa Križová - Maroš Mráz: Hra farieb a papierový svet
pozývame vás na výstavu malieb a papierových výrobkov

Otváracie hodiny

Svit
Pondelok: 10.00 - 18.00
Utorok: 10.00 - 18.00
Streda: zatvorené
Štvrtok: 10.00 - 18.00
Piatok: 10.00 - 18.00
Sobota: 08:30 - 11:30
Nedeľa: zatvorené

v mesiacoch jún, júl, august a september je knižnica v sobotu zatvorená

Pobočka Pod Skalkou
Sobota: 15.00 - 18.00
Spýtajte sa knižnice

Kalendár

POUTSTŠTPISONE
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
    Mestská knižnica Svit, štúrova 87, 059 21 Svit