On - Line katalóg

Novinky

Krásna literatúraLiteratúra pre deti a mládežOdborná literatúra

Hitlerove deti | autor: Gerald Posner
Kniha patrí medzi prvé dokumenty, kde všetky deti, ktoré prehovorili, tak urobili pod svojimi skutočnými menami a ich otcovia boli jasne identifikovaní. Predstavujú zaujímavý prierez Treťou ríšou - niektorí z rodičov boli usvedčení a odsúdení, iní neboli za svoje zločiny nikdy ani obvinení. Jednotlivé príbehy nám poskytujú zriedkavý pohľad na to, čo si o konečnom riešení a úlohe svojich otcov myslia potomkovia príslušníkov nacistických jednotiek SS a nemeckých vojakov.
Generál Lučanský – kto bol a prečo zomrel | autor: Gustáv Murín
Autor knihy spoznal generála Lučanského v auguste 2010, keď bol Lučanský ako elitný policajný vyšetrovateľ spolu s inými kolegami použitím intríg doslova vyštvaný do civilu dvojicou Lipšic - Spišiak. Vtedy vznikol rozhovor, ktorý nájdete aj v tejto knihe. Po zmene vlády sa Milan Lučanský vrátil do vysokých policajných funkcií a opäť sa s autorom stretli na príprave série televíznych dokumentov "Mafiáni" (RTVS, 2016), v ktorých aj účinkoval. O tomto mimoriadne statočnom policajtovi a jeho nešťastnom konci života je táto kniha...
Môj brácho je magor | autor: Dana Hlavatá
Súrodenci Mirka a Mirko vyrastajú v harmonickej rodine, no napriek tomu si idú po krku. Mirke lezie mladší brat na nervy, lebo je jej stále v pätách, ba čo viac, je to žalobaba v nohaviciach, ochotná utopiť ju v lyžičke vody, keď neurobí, čo on chce. Dýcha jej na krk, no ona sa nedá. Tí dvaja si robia neustále napriek, no keď príde na lámanie chleba, takú súrodeneckú súdržnosť by ste inde márne hľadali.
Ikabog | autor: J. K. Rowlingová
Kráľovstvo Blahobytia bolo kedysi najšťastnejšie na svete. Podľa legendy však v hmlistých a pochmúrnych mokradiach žije obludný ikabog. Väčšinou ním strašia neposlušné deti. Legendy sú však zvláštne, pretože niekedy začnú žiť vlastným životom... Môže legenda zosadiť milovaného kráľa? Môže uvrhnúť dve deti do dobrodružstva, o ktoré nestáli a ktoré nečakali? Súčasťou knihy sú originálne farebné ilustrácie, ktorých autormi sú výhercovia internetovej detskej súťaže.
Priveľa tajomstiev | autor: Katarína Gillerová
Katarína Gillerová je obľúbená slovenská autorka, ktorá má na svojom konte už devätnásť kníh. Jej najnovší román opäť ponúka pútavý dej s prekvapujúcimi zvratmi a témy, ktoré chytia za srdce každú ženu. Prečo sa Romana, absolventka vysokej školy, nečakane rozhodne nastúpiť ako predavačka v obchode s kabelkami? A čo znamená zvláštne správanie jej šéfky? Život je plný náhod a Romana postupne odkrýva nepríjemné pravdy i tajomstvá, ktoré pred ňou skrývajú jej najbližší.
Dobrí susedia | autor: Mattias Edvardsson
Dobrí susedia je strhujúci psychologický krimiromán o úskaliach susedských vzťahov. Mení zaužívaný pohľad na bezpečnosť a naznačuje, aká tenká je hranica medzi tým, čo je správne a čo je nesprávne. Ako dobre poznáte svojich susedov? A čo sa stane, keď sa nebezpečenstvo usadí vo vašom vlastnom dome?
Tajomstvo príborníka | autor: Kathy Kacer
Spisovateľka a detská psychologička Kathy Kacer, ktorej rodičia pochádzajú z Československa, sa už dlhé roky zaoberá tvorbou knižiek pre deti s témou holokaustu. Medzi prvými prinášame príbeh autorkinej vlastnej mamy, z ktorého dozvieme, ako sa jej pokojný život plný lásky a istoty na rodinnom hospodárstve radikálne zmení po obsadení krajiny nacistami. Trinásťročná Gabika s mamou sa rozhodnú neutiecť preč a čeliť osudu, no nakoniec sa mladé židovské dievča musí pri domovej prehliadke ukryť, aby prežilo. Skrýšu nájde v príborníku, ktorý dodnes, ako jediný kus z pôvodnej domoviny autorkinej mamy tróni v jej obývačke v Toronte.
Tichá melódia | autor: Mary Balogh
Lady Emily je krásna, nezávislá mladá žena. Od raného detstva je nepočujúca, a preto si veľmi cení podporu svojej rodiny. Manželstvo s mužom, ktorého jej príbuzní vybrali, ju však nemôže uspokojiť. Po siedmich rokoch sa do Anglická vráti jej dievčenská láska - Ashley a požiada ju o ruku. Dievčinou však zmietajú rozporuplné city. Aj keď ho stále ľúbi, bojí sa, že pred ňou pokľakol len z povinnosti. A čo si má myslieť o tých siedmich rokoch plných tajomstiev, ktoré jej Ashley neodhalil?
Polnoc v Černobyli | autor: Adam Higginbotham
Udalosti, ktoré sa odohrali 25. apríla 1986, znamenali zvrat v dejinách. Atómová katastrofa nezmenila len celosvetové vnímanie jadrovej energetiky a vedy, ale aj náš postoj k ekológii. Opustené domy a detské ihriská za ostnatým drôtom tridsaťkilometrovej vylúčenej zóny, vrakoviská kontaminovaných vozidiel a helikoptér, orná pôda pod prívalmi čierneho dažďa, to všetko nám bude navždy pripomínať nebezpečenstvo neviditeľného zabijaka – radiácie. Černobyľská havária predstavovala aj kľúčový faktor pri kolapse Sovietskeho zväzu.
V nemilosti | autor: Danielle Steel
Štyridsaťdeväťročná Sydney má dokonalý život po boku oddaného a bohatého manžela... až kým doň nezasiahne tragická nehoda. Ako vdova zisťuje, že manžel ju zabudol zahrnúť do testamentu a všetok majetok odkázal svojim zlomyseľným dcéram z prvého manželstva. Sydney ostane bez domova aj bez peňazí. Keď si nájde prácu, ocitne sa vo svete ľudí s nečestnými úmyslami. Na základe krivého obvinenia dokonca čelí trestnému stíhaniu. Čo spravíte, keď prídete o všetko? O manžela, bezpečie, ochranu, peniaze a povesť?
Neznáma žena | autor: Mary Kubica
V susedstve Sadie a Willa dôjde k chladnokrvnej vražde. Násilná smrť otrasie celou miestnou komunitou, no nikoho nezasiahne tak veľmi ako Sadie, ktorú znepokojuje aj temná minulosť jej rodiny. Keď sa Sadie ocitne medzi hlavnými podozrivými, rozhodne sa na vlastnú päsť vypátrať, čo sa vlastne stalo v tú hroznú noc. Musí však byť veľmi opatrná, lebo čím viac toho zisťuje, tým intenzívnejšie si začína uvedomovať, že keď pravda vyjde najavo, bude to ona, kto príde o všetko...
Veľká kniha eko aktivít | autor: Kolektív autorov
Kniha pre eko-hrdinov obsahuje viac ako 100 úloh, ale aj množstvo zaujímavých informácií o našej meniacej sa planéte. Každá úloha skrýva ekologickú tému, ako sú napríklad úspora vody, recyklácia, odlesňovanie či obnoviteľné zdroje. Pomôž včele nájsť cestu do úľa, jazdi na bicykli, nakupuj na farmárskom trhu, oprav netesniace potrubie a šetri vodou...
Pán Mesiac | autor: Tomi Ungerer
Každý deň pozoruje Mesiac z nočnej oblohy ľudí na Zemi, akí sú šťastní a ako sa bavia. Tak rád by sa k nim pripojil! Aké to je, nebyť osamelý? Až raz... Keď okolo neho padá kométa, rýchlo sa chytí jej chvosta a spolu dopadnú na Zem. Obrovský rachot priláka ľudí, ktorí však považujú pána Mesiaca za votrelca. Neveria mu, že prišiel ako priateľ a uvrhnú ho do väzenia. Podarí sa mu uniknúť a vrátiť späť na nočnú oblohu?
Nehľadaj pravdu | autor: Zdenka Wenzlová Švabeková
Viktória je pätnásťročná tínedžerka, žijúca v rodine, v ktorej má všetko, po čom jej srdce zatúži. V jedno ráno sa jej dievčenský sen zmení. Do ich domu vtrhne policajné komando, jej otec skončí vo väzení, matka novovzniknutú situáciu neunesie. Vyrieši ju skratovo. Viktória zostáva sama, bez peňazí, len s babkou, ktorá sa o ňu stará. Zrazu nemá nič. Pri jednej prechádzke mestom narazí do Mareka, krásneho mladého muža. Viktória sa vrhá do vzťahu, ktorý jej má priniesť život aký žila kedysi. Marekove slová a jeho správanie sú toho prísľubom. Čo sa však skrýva za uhrančivými očami mladíka?
Berlínske hviezdy | autor: Michaela Ella Hajduková
Príbeh o láske, odvahe a túžbe uchrániť to najcennejšie. Za každú cenu! Lina je žurnalistka, ktorá pozná všetkých dôležitých ľudí z filmovej i divadelnej brandže. Vlastnou šikovnosťou sa dostane až do blízkosti vodcu. Jej pero je ostré a ona je príliš mladá. Reinhard, aristokrat a člen SS si zaumieni dostať drzú novinárku, v ktorej klíči nenávisť. No potrvá dlho, kým si z tvárí strhnú masky. Môže z popola nenávisti vykvitnúť láska? Kto je Vergília, ktorá píše pravdivé pamflety? Komu patria uniformy Ligy dievčat v pivnici? Kto sú v skutočnosti vodcove deti, ktoré s piesňou na perách križujú v lete ríšu?
Bál šialených žien | autor: Victoria Mas
Každý rok sa v polovici pôstneho obdobia koná v ústave pre choromyseľné ženy netradičný bál. Dve sály – na jednej strane mentálne zaostalé dievčatá a epileptičky, na druhej hysterky, pomätené ženy a maniačky. Tento bál nie je nič iné ako jeden z najnovších experimentov doktora Charcota, ktorý sa snaží urobiť z chovankýň normálne ženy. Eugénie, Louise a Genevieve sa ocitli medzi nimi a Victoria Masová vo svojej prvotine vyrozprávala ich pohnuté osudy, ktorými poukazuje na postavenie žien v 19. storočí.
Vianočná láska | autor: Sophie Claire
Po nepríjemnom rozchode so snúbencom sa večná optimistka Evie presťahuje, aby si konečne splnila sen a venovala sa tomu, čo ju najviac teší a na čo má talent. Aj jej kamarát Jake sa usiluje vyrovnať s minulosťou. Po smrti manželky je odhodlaný nikoho si už nepustiť k telu. A tak sa Evie s Jakom dohodnú, že pred Vianocami uniknú na dovolenku do Provensalska. Dokáže však ich priateľstvo vzdorovať čaru sviatkov? A čo ak jeden z nich začne cítiť čosi viac?
Bella | autor: Ali Standish
Plnia sa vianočné želania aj neposlušným šteniatkam? Keď sa Bella ako malé chlpaté šteniatko ocitne v rodine plnej detí, praje si len jediné: zapadnúť medzi ne a stať sa jedným z nich. Tým najposlušnejším! S dobrými nápadmi, ako to docieliť, však jej majitelia prestanú mať trpezlivosť. A tak sa ocitne v útulku. Tam od skúsených psích kamarátov pochytí nejednu múdrosť, takže keď si ju vyberie nová rodina, je odhodlaná ukázať, že je ten najlepší pes na svete. Vianoce sa blížia a aj Bella má svoje psie želanie: nájsť rodinu, ktorá ju bude milovať.
Elmer a dúha | autor: David McKee
Elmer spolu so svojimi priateľmi čaká, kým sa skončí búrka, aby sa pokochali nádhernou dúhou. Udeje sa však čosi hrozné! Dúha sa zjavila priskoro a stratila všetky svoje farby! Obetavý Elmer sa ju rozhodne zachrániť a daruje jej tie svoje. Ako však bude vyzerať, keď sa ich vzdá? Vari o svoju pestrofarebnosť nadobro príde? Prečítajte si ďalší Elmerov príbeh o tom, aké dôležité je vedieť sa podeliť.
Červená veža smrti | autor: Marta Fartelová
Mali to byť najkrajšie roky ich života. Mária a Ján zavŕšili svoju osudovú lásku manželstvom a Ján sľúbil svojej milovanej žene, že sa o ňu a ich malé deti vždy postará. Svoje predsavzatie však nedokázal naplniť, pretože do ich osudov zasiahol nastupujúci režim na čele s komunistickou stranou a Ján sa stal jednou z nevinných obetí, ktoré si nová doba žiadala ako demonštráciu svojej moci.
Unesená | autor: Lucia Sasková
Po tragickej smrti rodičov má hlavná hrdinka vážne finančné problémy, a tak žije od výplaty k výplate. Do jej života vstúpi príťažlivý muž, ktorý na rozdiel od nej nemá núdzu o peniaze. Zdá sa jej však až príliš dokonalý a najmä príliš záhadný, aby s ním riskovala hlbší vzťah. Čím dlhšie sa s ním stretáva, tým viac znepokojivých otázok si kladie: Prečo sa s ňou Dávid neukazuje na verejnosti? Kde sa skrýva, keď sa neozýva niekoľko týždňov? A prečo o svojej práci zaryto mlčí? Naozaj je to len pre jej dobro, alebo je z tým niečo viac?
V rukách nepriateľa | autor: Kristína Brestenská
Jon MacDonald, zvaný Pán ostrovov, utrpí od svojho nemanželského syna potupnú porážku a aby si zachránil holý život, utečie z ostrovov. Podobný osud stihne aj Catrionu, jeho jediné dieťa. Ako slúžka sa dostane na hrad MacLeodovcov, no z opatrnosti zatají, kto v skutočnosti je. Čo sa však stane, keď Norman MacLeod zistí, že dievča s tými najnevinnejšími očami a najkrajšími vlasmi je príbuzná ich úhlavného nepriateľa, ktorý za ňu ponúka kráľovskú odmenu?
Hana | autor: Alena Mornštajnová
Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha.
Psie záchranárky. Nová členka svorky | autor: Daphne Maple
Taylor, Saša a Kim vzali medzi seba svoju novú kamarátku Briannu. Tá sa k nim s radosťou pripojila a stala sa novou členkou psieho klubu v Roxbury Parku. Bri je šťastná, že má konečne priateľky, napriek tomu sa však cíti trochu odstrčená. Miluje psy a najmä prítulnú Lily, ktorú by si najradšej vzala domov. Dokáže presvedčiť svoju mamu, aby si psa adoptovali? Zbaví sa pocitu, že je medzi kamarátkami piate koleso na voze?
Zombi z jaskyne | autor: Thomas C. Brezina
Desivé! Jupiter, Vicky a Nick zažili najstrašnejšie stretnutie vo svojom živote: na pláži v San Angele narazili na skutočného zombiho! Nikto im to však neverí a aj oni, ostrieľaní členovia Klubu záhad, si spočiatku myslia, že ide len o hlúpy žart, ktorý má odstrašiť dovolenkárov. Realita je však úplne iná... Vytiahnite superlupu a odhaľte, čo sa za tým všetkým skrýva.
Sestry z Osvienčimu | autor: Roxane van Iperen
Skutočný príbeh židovských sestier Janny a Lien, ktoré sa počas 2. svetovej vojny v Holandsku aktívne zapojili do odboja proti nemeckým okupantom a nejeden raz pritom riskovali svoj život. Židia nešli na smrť poslušne – bojovali aj v odboji. A boli medzi nimi aj ženy. Presne to platí o Janny a Lien. A hoci sa im dlho darilo ukrývať aj so svojimi príbuznými pred nacistami, napokon aj ony dve spolu s celou rodinou takmer pred koncom vojny skončili v koncentračnom tábore Osvienčim II, známom aj ako Auschwitz-Birkenau.
Strieborná cesta | autor: Stina Jackson
Pred tromi rokmi sa stratila Lelleho dcéra v odľahlej časti severného Švédska. Lelle strávil tri nasledujúce letá jazdiac po Striebornej ceste pod polnočným slnkom, zúfalo hľadajúc stratenú dcéru, seba samého a spasenie. Medzitým do mesta prichádza sedemnásťročná Meja s nádejou na nový začiatok. Je v rovnakom veku, ako bola Lelleho dcéra, dievča na prahu dospelosti. Aj na Meju striehnu na tomto izolovanom mieste temné nebezpečenstvá. Keď pomaly prichádza jeseň, životné osudy Meje a Lelleho sa pretnú.
Komplot | autor: Nicolas Beuglet
Čo ak dávno pred mužmi vládli svetu ženy? Inšpektorku Sarah uprostred idylického víkendu povolajú k naliehavému prípadu. Na kraji útesu nehostinného ostrova objavili nahú mŕtvolu ženy. Všetci sú šokovaní – ide totiž o predsedníčku nórskej vlády. Obeť zabili mečom a medzi prstami má miniatúrne tetovanie so slovom „Etta“. Sarah zistí, že rovnaký druh rituálnych popráv sa konal pred dvetisícsedemsto rokmi. Podarí sa Sarah rozlúštiť záhadu tajného spolku troch žien, skôr ako ich ktosi stihne navždy umlčať?
Červ | autor: František Kozmon
Neďaleko Bratislavy objavia pozostatky neznámej ženy. Je záhadou, ako sa telo obete rozložilo až na kosti, hoci má na nohách nové tenisky. Kapitán Marek Wolf preberá vyšetrovanie bez dôkazov a svedkov, ktoré sa komplikuje s pribúdajúcimi kostrami, čo sa vynárajú z lužných lesov. Ani v súkromí to nemá Wolf jednoduché, bojuje o brata, chce ho vziať zo starostlivosti nezodpovednej matky.
Netopierka | autor: Michaela Ella Hajduková
Linda má sedemnásť, číta klasickú literatúru a pôsobí na svoj vek zrelšie ako spolužiačky. No z predošlých škôl si so sebou ťahá problémy, ktoré sa pokúšali riešiť školskí psychológovia. Ten nový, Erik, ale nemieni pristúpiť na hru som okej, ktorú na neho Linda skúša. Cíti, že za jej čiernym zjavom a rockovými nášivkami na školskej taške sú veľké tajomstvá. Rozohráva atramentovú terapiu a odhaľuje jej zranené miesto. Nečaká však, že nájde omnoho viac. Môže však prežiť cit, ktorý by mal byť pre oboch zakázaný?
Pes Timo a fučivírus | autor: Ľubica Bátoryová
Obľúbený hrdina Timo opäť zasahuje! Vo vzduchu totiž zrazu nelietajú včely, ale neviditeľný vírus. Malá tučná guľôčka, ktorú nemá nikto rád, zapríčiní, že školy aj škôlky zostanú zatvorené a zrušia sa všetky výlety. Pes Timo a jeho rodina sa novej situácii odhodlane postavia zoči-voči. Nasaďte si rúška za ušká, chystá sa honba na fučivírus! Ako si s ním Timo poradí?
Hnev | autor: Arpád Soltézs
Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, pokiaľ ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami. Ani tento jeho príbeh nemá kladných hrdinov. Je o normálnych ľuďoch v nenormálnych podmienkach. Zajtra to môžete byť vy.
Klbko zmijí | autor: Dominik Dán
Neznámy strelec popravil doma v posteli okresného prokurátora a o dva dni neskôr kandidáta na starostu okrajovej mestskej časti. Vyšetrovanie korupčnej aféry naberá nový smer a detektívi z oddelenia vrážd musia svoje zistenia pred nadriadenými tajiť. Podozrenie, že im niekto zhora pozerá na prsty a snaží sa s nimi manipulovať prerastie v istotu. Detektív z oddelenia vrážd Richard Krauz tuší, že priamy úder na skorumpovaných papalášov im dá riadne zabrať a riešenie záhady dvoch beštiálnych vrážd bude bolestivé.
Zrkadlový muž | autor: Lars Kepler
Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Pomocou sledovacích kamier inšpektor Joona vystopuje očitého svedka. Ukáže sa, že Martin je duševne chorý človek, ktorý si neuchoval nijaké spomienky na to, čo videl. Joona sa rozhodne kontaktovať psychiatra a zistiť pravdu pomocou hypnózy. Martinova manželka dostane výstrahu: ak svedok prehovorí, odnesie si to ich blízky nevinný človek.
Rád | autor: Daniel Silva
Gabriel Allon je spolu so svojou ženou a deťmi na vytúženej dovolenke v Benátkach, keď vo Vatikáne náhle zomrie pápež Pavol VII. Gabriela odvolajú do Ríma na žiadosť osobného tajomníka Svätého Otca, ktorý neverí oficiálnej správe, že pápež zomrel na srdcový infarkt. Má na to dva dobré dôvody: členovia Švajčiarskej gardy, ktorí v tú noc stáli na stráži pred pápežskými apartmánmi, sú nezvestní a takisto zmizol aj list, ktorý Svätý Otec písal v posledných hodinách svojho života.
Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody | autor: Gianumberto Accinelli
Ako keď postrčíme kocku domina, aj každý ľudský zásah do prírody má nedozerné následky – pozitívne i negatívne. Kniha obsahuje 18 napínavých príbehov, ktoré opisujú pravdivé udalosti. Ako zachránil malý motýľ Austráliu? Prečo žili stovky žiab celkom oficiálne v hoteli? A ako došlo k tomu, že raz skutočne pršali z oblohy mačky? Kniha prináša čitateľom vedecké poznatky a historické fakty.
Detektívi z dvora 2: Prípad neviditeľného psa | autor: Samuel Bjork
Bývalý futbalista Kim založí so svojimi tromi kamarátmi detektívny klub. Jedného dňa zmizne z dvora, kde bývajú, pes a čoskoro sa, žiaľ, ukáže, že ani zďaleka nie je jediný – v poslednom čase akoby sa do zeme prepadli viacerí štvornohí miláčikovia! Detektívi z dvora sa o prípade našťastie dozvedia včas, no stoja pred záhadou, ktorá je oveľa komplikovanejšia a desivejšia, ako predpokladali.
Metóda Wima Hofa | autor: Wim Hof
Wim Hof, prezývaný Ľadový muž, je držiteľ viacerých svetových rekordov vo vytrvalosti a pobyte v chlade. Vyšiel na Kilimandžáro iba v šortkách, zabehol polmaratón za polárnym kruhom naboso, stál v nádobe s ľadom viac ako stodvanásť minút. Vo svojej knihe pútavo predstavuje nielen vlastný životný príbeh, ale aj svoju jedinečnú metódu, ktorá prináša silu, vitalitu a šťastie mladým i starým, chorým aj zdravým.
DNA – cesta do vašej genetickej identity | autor: Sergio Pistoi
Stačí trochu slín a peňazí, a môžete si kúpiť informácie o svojej DNA. Môžete zistiť, odkiaľ pochádzate, vystopujete svojich príbuzných po celom svete a na genetických sociálnych sieťach nájdete nových priateľov. Fungujú však tieto aplikácie naozaj? Skutočne môžeme predchádzať chorobám vďaka tomu, čo sa dočítame o svojej DNA? Čo o tom hovoria vedci? A čo je najdôležitejšie, uvedomujeme si dôsledky týchto aplikácií? Čo ak nastanú problémy, ak sa údaje zneužijú?
Krásne zlá | autor: Annie Ward
Každý príbeh má dve strany... rovnako ako každý človek. Dej románu nás prevedie z Balkánu do Anglicka, z Iraku na Manhattan, až nakoniec do obyčajného rodinného domu v Kansase – šestnásť rokov lásky a strachu, dobrodružstiev a podozrení vyvrcholí dňom, keď zúfalý tiesňový hovor privedie políciu na miesto desivého zločinu.
Právo na lásku | autor: Jana Pronská
Bývalú dvornú dámu Bianku, manželku veľmoža Mikuláša Révaia, veľkého surovca, na príkaz palatína Imricha Peréniho vyšlú na francúzsky dvor. Má sa stať dvornou dámou Anny de Foix, budúcej uhorskej kráľovnej, a pripraviť ju na život v jej novej domovine. Počas cesty do Francúzska, ktorá sa pre mladú ženu zmení na boj o holý život, v Bianke postupne začína klíčiť odvaha čeliť chybám z minulosti, ktoré jej spútali dušu, vzali slobodu i vieru, že aj ona má právo na lásku.
Niešo | autor: David Walliams
Svetoznámy britský komik už napísal množstvo kníh o deťoch. V novej knihe vystupuje hrdina, ktorý má absolútne všetko. Všetko, na čo len pomyslí, mu okamžite zabezpečia jeho láskaví a dobroprajní rodičia. No on aj tak chce viac. Viac a viac, a viac! Skrátka – strašne chce, ale fakt strašne chce ešte NIEŠO! Rodičia sú zúfalí. Čo je to NIEŠO? Pátranie ich zavedie do tajných trezorov knižníc i do tých najodľahlejších končín džungle. A čo nájdu sa dozviete v tejto skvelej knižke.
Kocúr, ktorý chcel byť drakom | autor: Viktória Luarent-Škrabalová
Kocúrik Tigrík Von Zucchini má vo veciach jasno. Má svojich obľúbených spolubývajúcich a nadovšetko miluje cuketu. Žije si spokojným a záhaľčivým životom, no jedného dňa sa stane hrozná vec. Kocúrika Tigríka unesú a on sa náhle ocitne v celkom inom svete. Musí sa vrátiť domov, sám to však nedokáže. Potrebuje pomoc nových kamarátov a pri hľadaní cesty domov nájde aj niečo veľmi dôležité.
Osobnosti v názvoch Vysokých Tatier | autor: Ivan Bohuš st., Ivan Bohuš ml.
Lexikón približuje osudy 262 osobností, podľa ktorých boli pomenované štíty, sedlá, doliny, plesá, chaty a ďalšie geografické objekty Vysokých a Belianskych Tatier. Podáva obraz o životoch a osudoch ľudí, ktorých mená sa na základe rôznych zásluh stali predlohami pre vytvorenie zemepisných názvov Východných Tatier. V mnohých prípadoch to boli ľudia úzko spätí s horami, ale aj takí, ktorí vynikali v rôznych oblastiach kultúrnospoločenského života.
Kde všade som (ne)zomrel | autor: Peter Popluhár
Kniha je sériou autobiografických tragikomických poviedok cynického hypochondra Petra Popluhára, ktorý sa na svojich cestách po Afrike, Ázii a Amerike dostáva do katastrofálnych situácií, stretáva protivných ľudí a bojuje s kadejakými pliagami vrátane extrémnych črevných infekcií či ťažkej malárie. Napriek tomu, že sa niekoľkokrát lúči so životom, príbehom nechýba nadhľad a humor.
Vatikánska princezná | autor: Christopher W. Gortner
Keď sa Španiel Rodrigo Borgia stane pápežom Alexandrom VI., v Ríme sa začína nová epocha. Z otcovho povýšenia majú najväčší prospech pápežove nemanželské deti – synovia Cesare a Juan, ale aj krásna dcéra Lucrezia. Talianske vládnuce dynastie sa snažia držať svojich nepriateľov na uzde a stále menia spojenectvá. Hrozba francúzskej invázie prinúti pápeža vydať Lucreziu za svojho vplyvného nepriateľa. Keď Lucrezia odhalí strašnú pravdu, pustí sa do nebezpečnej hry.
Strieborné krídla | autor: Camilla Läckberg
Faye si myslí, že to najhoršie má za sebou, no opäť sa ocitne v ohrození. Vybudovala si nový život v zahraničí, exmanžel Jack si odpykáva trest vo väzení a jej firma Revanš žne jeden úspech za druhým. Keď sa však Faye rozhodne s firmou preniknúť na americký trh, vynorí sa závažný problém, ktorý ohrozí jej podnikanie, a donúti ju vrátiť sa do Štokholmu. Kniha je pokračovaním úspešného románu Zlatá klietka - napínavej dráme o pomste, zrade, treste a sesterstve.
Anča z Pomaranča a tajomný neznámy | autor: Katarína Škorupová
Kto už pozná Anču z Pomaranča, je mu jasné, že aj pokračovanie príbehov z ranča jej starej mamy bude fakt sranda. A navyše sa stane kopec vecí, ktoré sú minimálne životu nebezpečné! Pod vlekom sa totiž usídlil zločinec. Má dlhé strapaté vlasy, hrozitánsku bradu a ešte aj drsné väzenské tetovanie. A, samozrejme, lopatu, sekeru a určite i nejaké strelné zbrane. Nie div, že naňho susedia zavolali policajtov. Alebo je to všetko inak?
Katastrofický denník Katy Strofovej | autor: Kata Strofová
Volám sa Kata Strofová a mnohí vo mne určite spoznávate neohrozenú reportérku televízie Tresky-Plesky. Tentoraz som si pre vás pripravila niečo špeciálne! Na stranách môjho cestovateľského denníka sa spolu vydáme po mori na opustený ostrov, kde sa bližšie prizrieme, ako funguje sopka! Potom odletíme do vesmíru a pozrieme sa, ako vznikajú blesky! Nakukneme priamo do oka tornáda! A nakoniec zdoláme obrovské snežné hory plné nebezpečných lavín! Čaká nás obrovské dobrodružstvo, počas ktorého vám ukážem, že naučiť sa niečo nové, môže byť naozaj zábavné!
Škriatok Bertil a záhada strateného potoka | autor: Mária Lazárová
Na povale starého domu býva škriatok Bertil s dvomi kamarátmi – Pipom a Olíviou. Pipo a Olívia sú myšky. Nosia Bertilovi jedlo z neďalekej továrne na piškóty a on im za to číta rozprávky. Bez myšiek by sa škriatkovi žilo naozaj ťažko, pretože nikdy nevychádza von. A načo aj? Mesto je prázdne a zarastá burinou. A zostalo by to tak navždy, keby sa zvedavá Olívia v jeden deň nerozhodla nájsť potok, ktorý tu voľakedy tiekol.
Martin Škrtel | autor: Richard Kozohorský
Martin Škrtel je právom považovaný za jedného z najlepších slovenských futbalistov posledných dekád. Kde sa vzal tento talent a kto ho viedol od jeho začiatkov až po úspešné roky v FC Liverpool? Ako ho na ceste za úspechom formovala jeho rodina, priatelia, tréneri a spoluhráči? Novinár Richard Kozohorský sa vybral po stopách Martina Škrtela a prostredníctvom spomienok jeho blízkych a známych vykresľuje čitateľom obraz muža pevných zásad, pracovitého športovca, dobrého syna a starostlivého manžela i otca.
Jan Baťa – Známý neznámý | autor: Pavel Hajný
Stretnúť sa s J. A. Baťom musel byť naozaj zážitok. Dnes už môže málokto povedať, že mal to šťastie. Kniha nám predstaví svojrázneho Hradišťana, trochu hrmotného, hudobne zdatného, ktorý necestoval inak, než s ťahacou harmonikou a bol vždy zábavným spoločníkom. Okrem doteraz nepublikovaných fotografií a jeho vlastných statí prináša aj dokumenty, pre ktoré bol odsudzovaný: povestný plán na presídlenie republiky do Patagónie či listy, ktoré si vymieňal s bratom, ale aj spolupracovníkmi. Kniha je cestou, ako ho naozaj spoznať a možno si ho aj zamilovať - napriek úlohe, do ktorej sa dostal, aj keď niekedy aj vlastnou vinou.
Nezničiteľní | autor: David Long
Hrdinovia v tejto knihe čelili mnohým hrozbám, sužoval ich treskúci mráz, rozbúrené more či rútiaca sa lavína. Ocitli sa na hranici života a smrti. Zmorení hladom, strachom a samotou však pozbierali všetku silu a odvahu, aby naplnili neskonalú túžbu žiť. Verili, že ich nepríjemný zážitok bude mať rozprávkový koniec. Príbehy, ktoré vás budú šokovať, inšpirovať a vzbudia vo vás úžas nad silou ľudského ducha sú napísané pre deti – pútavo a zrozumiteľne.
Kriktor | autor: Tomi Ungerer
Jedného dňa dostane pani Lujza Bodková balík zvláštneho tvaru. Keď ho otvorí, veľmi sa naľaká. Je v ňom totiž veľhad kráľovský! Zatiaľ ešte maličký, ale predsa, je to had. Pani Lujza ho začne kŕmiť mliekom z fľaše a všade ho vodí so sebou. Myslíte si, že sa to ostatným obyvateľom mestečka páči? A ako dopadne nakoniec ich nezvyčajné priateľstvo? Zábavný príbeh z pera svetoznámeho autora a ilustrátora, držiteľa Ceny H. Ch. Andersena, o odlišnosti, ktorá sa nakoniec môže stať silnou stránkou, poteší všetkých čitateľov bez rozdielu veku.
Vidím ťa | autor: Clare Mackintosh
Keď Zoe Walkerová náhodou nájde svoju fotografiu v časti erotických inzerátov v novinách, musí zistiť, prečo je tam. Nie je tam nijaké vysvetlenie, len zrnitý obrázok, webová adresa a telefónne číslo. Vezme noviny domov, ukáže fotografiu svojej rodine, ale oni sú presvedčení, že je to len niekto, kto sa na ňu podobá. No nasledujúci deň nájde v novinách podobný inzerát s fotografiou inej ženy a ďalší deň ďalšiu. A potom sa tým ženám stanú zlé veci... Je ďalšou v poradí práve ona?
Zápisník alkoholičky | autor: Michaela Duffková
Kniha vznikla na základe blogu mladej českej matky, ktorá sa rozhodla otvorene prehovoriť o svojej závislosti na alkohole aj o zložitej liečbe. Chcete vedieť, prečo je tak ťažké priznať si problém s pitím? Prečo nie je prekážkou závislosti ani malé dieťa? Všetky odpovede prináša táto otvorená a priama spoveď abstinujúcej alkoholičky. Úprimne zdieľaná skúsenosť o páde doslova na dno vzbudila veľký záujem verejnosti, Michaela získala za svoj blok cenu Magnesia Litera a začala o závislosti verejne prednášať.
Explanatórium prírody | autor: Kolektív autorov
Čo ukrýva slimačia ulita? Ako žijú žraloky? Koľko nôh má mnohonôžka? Čím lákajú svoju korisť mäsožravé rastliny? Odpovede na tieto a ďalšie praktické otázky nájdete v tejto veľkej ilustrovanej encyklopédii, určenej mladým čitateľov, ktorých zaujíma svet prírody. Vďaka neuveriteľným fotografiám, prierezom a röntgenovým snímkam ho uvidia ako nikdy predtým, a najmä pochopia prírodu v súvislostiach.
Tajný príbeh | autor: Donna Tartt
Úprimná spoveď hlavného hrdinu Richarda Papena, ktorý sa v spomienkach vracia do svojich študentských rokov na malej vermontskej univerzite, kde našiel taký životný štýl, po akom vždy túžil – prenikne do skupiny bohatých a svetáckych študentov, ktorých si charizmatický profesor klasických jazykov vybral do svojho seminára. Richard, očarený novými priateľmi, vo svojej zaslepenosti netuší, že spáchali zločin, hoci sa mu to stalo takmer pred očami. Kniha je debutom autorky svetového bestsellera Stehlík.
Temný plameň | autor: Michael Connelly
Harry Bosch a detektívka Renée Ballardová opäť spoločne vyšetrujú jeden prípad, a to srdcovú záležitosť Boschovho bývalého policajného mentora, muža, vďaka ktorému sa Harry stal detektívom. Ten je už po smrti, no jeho žena Boschovi po pohrebe nechá vyšetrovací spis, ktorý si jej manžel zobral so sebou, keď pred dvadsiatimi rokmi odchádzal z práce - nevyriešenú vraždu problematického mladíka. No Harry onedlho narazí na otázku, z ktorej mrazí. Odniesol si jeho učiteľ ten spis, aby aj na dôchodku pokračoval vo vyšetrovaní, alebo chcel skôr zabezpečiť, aby ho nikto nikdy nevyšetril?
Janko Lehotský: Vidíme sa čo nevidieť | autor: Marika Eisler Studeničová
Legenda slovenskej populárnej hudby rozpráva príbeh svojho života. Spevák, klavirista a skladateľ otvára trinástu komnatu svojho detstva a mladosti, spomína na časy účinkovania v slávnom V-klube a v zahraničných baroch, i na roky, keď ako kapelník skupiny Modus slávil najväčšie úspechy. Autorka zámerne zachovala autentickosť Lehotského dadaistického prejavu, čím odkrýva jeho svojrázny zmysel pre humor. Súčasťou knihy sú okrem bohatého obrazového materiálu aj príspevky jeho priateľov a spolupracovníkov.
Tajomstvá stromov | autor: Jan Green
Vkročte do lesa a objavte tajomný svet stromov. Vedeli ste, že si pod zemou posielajú správy? Počuli ste o tom, že sa starajú o svoju rodinu? Za stromom sa skrýva oveľa viac, než sa zdá... Zistíte, čo všetko pre nás stromy robia a ako ich poškodzujeme znečistením a odlesňovaním. Našťastie nie je príliš neskoro, aby sme s tým niečo urobili, môžeme napríklad používať recyklovaný papier alebo vysadiť svoj vlastný strom!
Oko za oko | autor: Victoria Selman
Preplnený osobný vlak naráža do vykoľajených vagónov s horľavinou. Katastrofa si vyžiada mnoho mŕtvych a ranených. Vo vlaku sa nachádza aj Ziba MacKenziová, bývalá členka špeciálnych jednotiek. Ziba sa bezprostredne po zrážke púšťa do záchrany ranených a staršia umierajúca žena jej povie znepokojivú vetu: „On to urobil.“ Tá veta Zibe vŕta v hlave. Krátko nato ju kontaktuje inšpektor zo Scotland Yardu. Našlo sa telo a vyzerá to na útok dávneho sériového vraha. Rovnaký profil obete, rovnaký modus operandi. Ale prečo zabíjal po toľkých rokoch?
Varila som pre Picassa | autor: Camille Aubray
Provensálsko, jar 1936. V ospalom prímorskom mestečku sedemnásťročná Ondine pracuje v rodinnej reštaurácii. Z každodennej rutiny ju vytrhne príchod nového hosťa z Paríža. Tým tajomným hosťom nie je nik iný ako slávny Pablo Picasso, ktorý sa práve ocitol na životnej i umeleckej križovatke a dúfa, že pobyt pri mori mu pomôže načerpať nové sily. Stretnutie Ondine s Picassom na dlhé roky ovplyvní jej život, aj keď každý z nich pôjde ďalej vlastnou cestou.
Útek do raja | autor: Magdaléna Pirožeková
Máte občas chuť od základov zmeniť svoj život? Atraktívna Daniel v sebe nájde odvahu, zabuchne dvere za doterajšou realitou, zbalí si kufre a so sestrou sa presťahujú na opustený ostrov v trópoch, aby začali odznova. Čo sa však môže zdať na prvý pohľad ako výhra, začne postupne meniť svoju tvár. Z jej podvedomia sa začnú vynárať kostlivci, ktorí zmenia milú učiteľku na uzatvorenú bytosť. Kto je tyran z jej snov? Prečo má pocit, že sa stala obeťou psychiatrických pokusov?
Nemusel som prežiť | autor: Max Eisen
Pätnásťročný židovský chlapec Tibor „Max“ Eisen, rodák z Moldavy nad Bodvou sa v roku 1944 ocitá v dobytčiaku a cieľovou stanicou je Auschwitz Birkenau. Mladý Max zakúša otročinu v tábore aj stratu najbližších. Život mu, paradoxne, zachráni útok strážnika SS, po ktorom sa chlapca ujme politický väzeň a chirurg Tadeusz Orzeszko. Max nestráca vôľu žiť, aby mohol splniť svoj sľub otcovi a celému svetu podať mrazivé svedectvo o tom, ako ho nacisti pripravili o pokojné dospievanie a aká nesmierne cenná je sloboda.
Ako Štefan Drco vyhral kopu hnoja | autor: Branislav Jobus
Štefan Drco bol nevídaný zjav z malej obce, pred ktorou sa aj vrany otáčali. V kolektíve nebol príliš obľúbený, pretože bol mimoriadne nerozhodný. Nie je však sám, čo sa nevie rozhodnúť. Kohút Fifinbrus sa rozhoduje medzi pýchou a pokorou, pavúk Motaj medzi lakomstvom a štedrosťou, komáre Mirnix a Dirnix medzi zradou a vernosťou. Knižka je obojstranná - ak chceš vedieť, ako to dopadne, keď sa rozhodnú pre cnosť, čítaj knihu z jednej strany, ak chceš vedieť, čo sa stane, ak zvíťazí neresť, knihu otoč a čítaj z druhej strany.
Gambler | autor: Rastislav Kubis
Hovorí sa, že neprikrášlený životný príbeh obyčajného smrteľníka je aj v najnápaditejšie skonštruovanom literárnom diele žalostne nudný. Ale skúste si predstaviť nesmelého introvertného chlapčeka, geniálneho počtára, ktorý sa premení na excentrického zabávača a hedonistu. Poslušného synáčika, čo zrazu bez mihnutia oka okráda rodičov aj kamarátov. Zodpovedného suchára, z ktorého sa vykuklí gambler, potenciálny kriminálnik, dokonca až...
Keď zhasnú svetlá | autor: Mary Kubica
Insomnia jej vzala spánok. Teraz jej chce vziať aj rozum. Jessie Sloanová je unavená. Po smrti svojej matky celé noci nespí. Tabletky nezaberajú, jediný raz, čo vďaka nim zaspala, zmeškala mamine posledné chvíle... Zopár prebdetých nocí čoskoro prerastie do ťažkej insomnie, ktorá si postupne vyberá svoju daň: krvou podliate oči, zábudlivosť, záchvaty smiechu a čo je oveľa horšie, Jessie začína vidieť veci, ktoré neexistujú. Jedna vec je však až príliš skutočná - podľa sociálky Jessie Sloanová nejestvuje. Je to iba nejaká administratívna chyba, alebo sa deje niečo oveľa zlovestnejšie.
Šialená hra | autor: Sebastian Fitzek
Renomovaná kriminálna psychologička Ira Saminová sa starostlivo pripravila na samovraždu, lebo sa cíti vinná za smrť staršej dcéry. Nečakane ju však zastihne príkaz, aby sa bezodkladne zapojila ako vyjednávačka do rukojemníckej drámy v rozhlasovom štúdiu. Do živého vysielania vtrhol psychopat, zajal skupinku návštevníkov a spustil morbídnu hru: telefonuje náhodne zvoleným poslucháčom a žiada od nich heslo. Ak sa volaný ohlási vopred určeným heslom, únosca prepustí jedného rukojemníka. Ak nie, jedného zastrelí. Únosca chce pokračovať v hre tak dlho, kým do štúdia nepríde jeho snúbenica. Má to však háčik: jeho snúbenica je už niekoľko mesiacov úradne mŕtva.
Záhadné miesta | autor: Ján Lacika
Slovensko ponúka priehrštie najrôznejších tajomstiev a záhad. Nie náhodou preto vznikla táto kniha, ktorá sa venuje tajomným javom, udalostiam či osobnostiam členeným podľa jednotlivých slovenských regiónov. „Chceli by sme čitateľovi predstaviť rozličné prírodné fenomény vymykajúce sa normálnemu laickému chápaniu či predostrieť rôzne rozporuplné historické témy“, hovorí autor knihy.

Najbližšie udalosti

14.01.2021 - 31.12.2021
Suvenírová bankovka Svit
oznamujeme záujemcom, že bankovku je možné zakúpiť i v knižnici
03.05.2021 - 30.06.2021
Obmedzenia v knižnici
zoznámte sa s opatreniami, ktoré je potrebné v knižnici dodržiavať
01.06.2021 - 30.06.2021
Umenie našimi očami
pozývame vás na výstavu prác žiakov Spojenej školy Mierovej - ZUŠ
25.06.2021 - 26.06.2021
Noc s Andersenom
pozývame deti na medzinárodné nočné podujatie

Otváracie hodiny

Svit
Pondelok: 10.00 - 18.00
Utorok: 10.00 - 18.00
Streda: zatvorené
Štvrtok: 10.00 - 18.00
Piatok: 10.00 - 18.00
Sobota: 08:30 - 11:30
Nedeľa: zatvorené

v mesiacoch jún, júl, august a september je knižnica v sobotu zatvorená

Pobočka Pod Skalkou
Sobota: 15.00 - 18.00
Spýtajte sa knižnice

Kalendár

POUTSTŠTPISONE
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
    Mestská knižnica Svit, štúrova 87, 059 21 Svit