On - Line katalóg

Novinky

Krásna literatúraLiteratúra pre deti a mládežOdborná literatúra

Odvážne rozhodnutie | autor: Soňa Vancáková
Nina je čerstvá vysokoškoláčka. S elánom vstupuje na pôdu vysokej školy, no nečaká, že sa počas štúdia stretne s manipuláciou a nekalými praktikami od profesorov. Keď sa zoznámi so Samom, nachádza šťastie a hlbokú radosť. Osud im však prichystal veľkú ranu. Nečakaný úraz dostáva Sama na nemocničné lôžko, kde bojuje o život. Nina čelí výzve – stáť pri svojej láske, aj keď sa zdá, že ju navždy stratí.
Ako nakŕmiť diktátora | autor: Witold Sablowski
Nahliadnite pod pokrievku hrnca, v ktorom sa varia svetové dejiny. Všetci predsa jeme. Niekoľkokrát denne. Bežní ľudia. Prezidenti. Aj diktátori. A ani v okamihoch, keď sa rozhoduje o osude sveta, o vojne či o mieri, nesmú byť žalúdky prázdne. Autor nám ponúka osudy piatich diktatúr, ale zároveň aj jedinečné osobné príbehy kuchárov, ktorí sa dostali celkom blízko tým najhrôzostrašnejším vládcom sveta.
Prianie | autor: Nicholas Sparks
Román ukrýva príbeh dievčaťa (ženy), ktorá otehotnela v 16 rokoch. Rodičia ako veriaci katolíci ju posielajú ďaleko z domu, aby „neboli reči“. Maggie sa ocitá sama v cudzom svete, bez rodiny, kamarátok na obdobie, pokiaľ vynosí dieťatko, porodí ho a potom odovzdá na adopciu. Čím všetkým si táto neskúsená mladá dievčina musí prejsť sa dozviete, keď siahnete po tejto zaujímavej knihe.
Spolok Judášov | autor: Peter Šloser
Existovala na Slovensku policajná chobotnica? Vznesené obvinenia a právoplatné odsúdenia bývalých policajných funkcionárov nasvedčujú, že jej chápadlá k nám siahajú. Peter Šloser tak ako vo svojich predošlých románoch, opäť poukazuje na krivákov z najvyšších poschodí slovenskej polície a zradcov, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu.
Hon na tučniaka | autor: Juraj Raýman
Leo sa narodil na Štedrý deň, a tak je zvyknutý oslavovať narodeniny doobeda a Vianoce večer. Ale v deň jeho ôsmych narodenín všetko pokazí príchod nového súrodenca. Keď Leo prepašuje pod bundou zo zoo tučniaka a rozhodne sa s ním odísť na dlhú cestu do jeho pravej domoviny, rozbehne sa lavína nečakaných udalostí a Leo zažije ten najneobyčajnejší Štedrý večer a najdobrodružnejšie narodeniny.
Operácia Banány | autor: David Walliams
Jedenásťročný Erik trávi najviac času v londýnskej zoo, kde žije zviera, ktoré je preňho veľmi dôležité - gorila Getrúda. Erik ju chce ochrániť pred bombovými útokmi, a tak sa so svojím strýkom Sidom, ošetrovateľom v zoo, rozhodne s Gertrúdou utiecť. Ďalšia kniha od svetoznámeho britského komika a autora detských bestsellerov.
Vetroplavci - Kto zachráni korytnačky | autor: Jen Marlin
Séria Vetroplavci je o deťoch, ktoré zachraňujú ohrozené druhy zvierat. Je plná dobrodružstiev i čarovných obrázkov. Hlavnými hrdinami sú Max a Sofia – nadšení milovníci zvierat a prírody, ktorým osud našej planéty nie je ľahostajný.
Utópia v Leninovej záhrade | autor: Lukáš Onderčanin
Tristo Slovákov a Čechov nastúpilo v roku 1925 do vlaku, aby sa vydali na dobrodružnú cestu do strednej Ázie. Bol medzi nimi aj Štefan Dubček s manželkou a so synom Alexandrom. Čo ich vyhnalo tak ďaleko? Predovšetkým viera, že v Sovietskom zväze zažijú to, čo ich doma nečakalo – úctu voči robotníkom a dostatok práce. Autor nám vo svojom dokumentárnom románe ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu.
Ohrozené rastliny Tatier | autor: Milan Zajac, Mário Duchoň
Prijmite pozvanie do fascinujúceho sveta tatranských rastlín, ktoré svojou krásou a vzácnosťou patria ku klenotom našej krajiny. Kniha je výsledkom 7-ročnej práce autorov ochranárov a predstavuje ucelené dielo dokumentujúce ohrozenú tatranskú flóru. Prostredníctvom textov a viac ako 1 000 fotografií autori približujú 265 druhov, z ktorých niektoré sa vyskytujú mimo turistických chodníkov v neprístupných oblastiach a ostávajú tak pred našimi zrakmi skryté.
29. február | autor: Andrea Rimová
Timea po komplikáciách vo vzťahu prahne po oddychu pre svoju unavenú dušu, a preto vzkriesi svoju lásku k literatúre. Keď v jednej zo starých kníh náhodne objaví zažltnuté svadobné oznámenie svojej milovanej tety a neznámeho muža, prebudí sa v nej zvedavosť. K žiadnej svadbe totiž nikdy nedošlo. Tetine vyhýbavé odpovede vyvolávajú ďalšie otázky, a preto Timea začne hľadať pravdu na vlastnú päsť.
Tu som doma | autor: Silvia Bystričanová
Temperamentnú Naďu privedie nečakané dedičstvo na miesto, kde stretáva svojráznych susedov, ktorí formujú jej talent, túžby aj schopnosť odpúšťať. Získava v nich rodinu i kamarátov a postupne spoznáva, kto bol jej strýko a kde má v jej rodine korene pravda. Ďalšia autorkina kniha, plná pokory a dobra, s krásne sformulovanými pocitmi a myšlienkami.
Polnočná ruža | autor: Lucinda Riley
Strhujúci príbeh indickej dievčiny Anáhity a jej rodiny sa odohráva v rozpätí štyroch generácií na dvoch kontinentoch – vo veľkolepom paláci indického maharadžu a v majestátnom šľachtickom sídle na juhu Anglicka. Obdivuhodný spôsob, akým autorka prelína minulosť s prítomnosťou, a nečakané zvraty deja jej získali zástupy čitateľov na celom svete.
Portrét neznámej ženy | autor: Daniel Silva
Dvadsiata druhá časť jednej z najúspešnejších špionážnych sérií všetkých čias presvedčivo dokazuje, že v tomto žánri sa jej autorovi nik nevyrovná. Gabriel Allon, legendárny špión a reštaurátor sa rozhodne pretrhnúť putá s izraelskou tajnou službou, rozlúčiť sa so spolupracovníkmi a nastúpiť do firmy, kde sa kedysi učil reštaurátorskému remeslu. Na prosbu starého priateľa sa však opäť pustí do mimoriadne riskantného pátrania po najväčšom falšovateľovi v dejinách umenia.
Kamoši, frajeri a bozky za kamerou | autor: Kasie West
Nová kniha známej autorky románov pre mládež je druhou časťou trilógie o dievčatách, z ktorých každá má svoj sen, snaží sa získať priateľstvo, lásku i uznanie a popritom spoznáva samu seba. Hrdinkou knihy je sedemnásťročná Lacey, ktorá sa chce stať herečkou. Keď jej ponúknu úlohu vo filme, opustí domov i starých kamošov a vydáva sa na cestu do Los Angeles plnú nečakaných nástrah.
Programovanie pre deti | autor: Carol Vonderman
Kniha je určená všetkým mladým záujemcom, ktorí chcú hlbšie preniknúť do sveta počítačových programov, hier a aplikácií. Pomocou prehľadných postupov a grafických návodov aj úplní začiatočníci zvládnu základy programovania a budú schopní vytvárať jednoduché hry a zábavné animácie. Okrem toho sa naučia ako funguje počítač a internet, nájdu informácie o programovacích jazykoch a tiež sa dozvedia, ako vznikajú aplikácie a počítačové hry.
Marie Curie | autor: Maria Isabel Sanchez Vegara
Keď bola Marie Curie mladá, štúdium na univerzite jej ako žene zakázali. Napriek tomu sa stala vedkyňou uznávanou na celom svete. Za objav rádia a polónia, ktorý významne pomohol v boji proti rakovine, získala Nobelovu cenu za fyziku. Jedna z kníh z edície „Malí ľudia, veľké sny“, z ktorých sa deti zoznámia s výnimočnými ľuďmi a ich nevšednými osudmi
Influencer | autor: Milan Bez Mapy
Milan Bez Mapy je známy slovenský cestovateľ a bloger, ktorý našiel odvahu opustiť korporátny svet a živiť sa tým, čo ho baví. Táto kniha však nie je cestopisom ani reklamou na blogovanie. Je to pohľad za instagramové a facebookové statusy Milana Bardúna. Autor sa rozhodol odhaliť svoje pocity, myšlienky, zážitky a zákulisie travel blogovania. Ukázal realitu influencerstva a to, že nie je vždy všetko také dokonalé, aké sa nám pri prehliadaní sociálnych sietí zdá.
Má cesta za štěstím | autor: Karel Gott
Karel Gott na konci svojej kariéry napísal vlastnú autobiografiu. Otvorene v nej hovorí o rodičoch a širokej rodine, o školských rokoch, kamarátoch a záľubách, ale i o súkromí, dcérach a manželstve. Je sebakritický a mimoriadne úprimný, predovšetkým v záverečných kapitolách, kde popisuje ťažké obdobie zápasu so zákernou chorobou. Publikácia obsahuje takmer 1800 fotografií, obrazových a dokumentačných materiálov o výnimočnej osobnosti tohto umelca.
Rytierov sľub | autor: Jana Pronská
Tvorba prvej dámy slovenskej historickej romance Jany Pronskej je nerozlučne spätá so stredovekým Slovenskom. Na stránkach jej kníh ožívajú naše hrady a zámky a vytvárajú príťažlivú kulisu pre podmanivé ľúbostné príbehy, plné temných tajomstiev, intríg, nenávisti a lásky. V plnej miere to platí aj o najnovšom románe Rytierov sľub, odohrávajúcom sa na Hrušovskom panstve.
Karneval krýs - príbeh z prašivých čias | autor: Jozef Banáš
Hlavný hrdina Banášovho románu sa rozhodne vstúpiť do politického karnevalu, ale rýchlo zistí, že politika je stroj, ktorý slušného človeka zmení na prasa, aby z neho napokon vyšiel ako klobása. Pochopí, že charakter človeka sa spozná vtedy, keď dostane do rúk moc. Pýta sa: Načo sú zákony tam, kde vládnu peniaze? Na vlastnej koži sa presvedčí, že takzvané demokratické voľby sú ideálny systém, v ktorom jedni zlodeji legálne vymenia druhých, aby rozkradli peniaze tých, ktorí ich volili.
Posledný dom na Zbytočnej ulici | autor: Catriona Ward
Každý vie, že poslednému domu na Zbytočnej ulici sa treba vyhnúť oblúkom. Žije v ňom Ted, čudák s mačkou a dcérou, ktorú nikto nikdy nevidel. Pred jedenástimi rokmi bol Ted hlavný podozrivý v prípade uneseného dievčatka. Hoci polícia uňho doma nič neobjavila, nedokáže sa zbaviť stigmy vraha. Je len obyčajný muž, ktorý dopláca na predsudky okolia? Alebo nepotrestaný zločinec s dobre pochovanými tajomstvami.
Právo krvi a železa | autor: Zuzka Šulajová
Historický román z obdobia Samovej ríše od autorky obľúbeného historického románu Oheň v srdci. Temný príbeh plný bolesti a vášne z čias kolísky európskych národov v tajomnom období 6. – 7. storočia. Príbeh plný povier, legiend, tradícií a mystiky.
Posledný permoník | autor: Tereza Oľhová, Eva Škandíková
Ilustrovaná detská kniha o poslednom žijúcom permoníkovi, ktorý zostal po masívnej ťažbe zlata pod Kremnicou úplne sám. Žije v svojej malej izbičke v štôlni, bolia ho uši, túla sa podzemnými chodbami a občas prejde tajne k niekomu do domu a prečíta si dennú tlač. Až vďaka osemročnému Adamovi sa odváži vyjsť po 500 rokoch medzi ľudí.
Posledný medveď | autor: Hannah Gold
Otec zavedie April na Medvedí ostrov, aby sa mohol venovať svojmu výskumu. No April, napriek všetkým tvrdeniam dospelých, že na ostrove už nezostali žiadne ľadové medvede, jedného medveďa naozaj stretne. Je vyhladovaný, osamelý a ďaleko od domova. Odvážne dievča je odhodlané zviera zachrániť a vydáva sa na najdôležitejšiu cestu svojho života...
Lišiak Pax - Cesta domov | autor: Sara Pennypacker
Keď jedno z Paxových mláďat vážne ochorie, lišiak sa obráti na jediného človeka, ktorému dôveruje. A bez ohľadu na to, ako veľmi sa Peter usiluje zatvrdiť svoje zlomené srdce, láska si doň zakaždým nájde cestu. Chlapec aj lišiak sa vydávajú na cestu domov, za uzdravením... a opäť aj jeden k druhému. Pokračovanie podmanivého príbehu o nerozlučnom priateľstve chlapca a lišiaka, do ktorého zasiahla vojna.
Moja čínska dekáda | autor: Pavel Dvořák ml.
Autor sa po štúdiách na čínskej univerzite namiesto návratu domov rozhodol zostať v Číne. Z malej slovenskej dediny sa presťahoval do dvadsaťsedemmiliónového Šanghaja. Začiatky bez zázemia, peňazí a známostí boli ťažké, ale otvorili Pavlovi dvere do života. Spoznal tu svoju čínsku manželku, uchytil sa ako tlmočník, sprievodca a napokon aj majiteľ cestovnej kancelárie. S čitateľmi sa podelí o bizarné a vtipné zážitky z ciest, ale aj čínsko-slovenského manželstva a rodinného života.
Craig Ramsay – Šťastný chlapec | autor: Peter Jánošík, Tomáš Kyselica
Craig Ramsay sa v mladosti venoval napríklad aj drevárstvu, no zotrval pri hokeji, ktorý je súčasťou jeho života už viac ako 60 rokov. Vďaka tvrdej práci sa cez juniorské súťaže presadil až do NHL, kde 14 sezón odohral za jediný klub – Buffalo Sabres. Patril k najslušnejším a najlepšie brániacim útočníkom v celej súťaži. Kniha pútavo opisuje momenty zo života hokejového trénera Craiga Ramsayho počas pôsobenia v Slovenskom národnom tíme. Skvelá kniha pre všetkých fanúšikov hokeja.
Vlk | autor: Samuel Bjőrk
Neďaleko mesta sa nájdu mŕtvoly dvoch jedenásťročných chlapcov. Medzi telami leží biely zajac. Prípad sa nikdy nevyriešil. O osem rokov sa nájdu ďalšie dve telá chlapcov zavraždených rovnakým spôsobom. Tentoraz medzi nimi leží líška. Holger Munch, nový šéf oddelenia vrážd, potrebuje pomoc a tak osloví vynikajúcu študentku policajnej akadémie Mui Krügerovú. Spoločnými silami sa prehrabávajú temným a hrôzostrašným prípadom. Situácia sa vyostrí, keď zmiznú ďalší dvaja chlapci
Výnimočná | autor: Katarína Gillerová
Diane láska k Alanovi pomáha prekonať bolesť spôsobenú otcovým odchodom od rodiny. Po čase však do ich života zasiahne tragická nehoda v otcovej novej rodine a Diana sa ocitne pred životnou výzvou: zabudnúť na nenávisť a pomôcť tým, čo to potrebujú. Začne pátrať v rodinnej histórii, vďaka čomu na povrch vyplávajú nielen šokujúce udalosti v jej vlastnej rodine, ale aj príbehy ľudí, ktorých chamtivosť a nešťastie viedli na začiatku 20. storočia ku kriminálnym činom nebývalého rozsahu
Keď sadá súmrak | autor: Robert Bryndza
Novinárka Joanna Duncanová zmizla pred dvanástimi rokmi po tom, ako odhalila politický škandál. Väčšina ľudí – vrátane polície – už jej hľadanie vzdala. Ale Joannina matka sa nemieni vzdať. A tak začínajúca detektívna agentúra Kate Marshallovej a jej kolegu Tristana Harpera dostane prvý veľký prípad.
Padreho klan | autor: Marek Vagovič
Trvalo šesť rokov, kým sa dostal šokujúci príbeh slovenskej policajnej mafie do vyšetrovacích spisov. A teraz sa o ňom dozviete z tejto knihy. Autor čerpal z osobných svedectiev kajúcnikov a hlavných aktérov zvnútra systému. Zároveň strávil dlhé hodiny v rozhovoroch s vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami, ktorí riešia najzavážnejšie kauzy prepojenia organizovaného zločinu s politikou, justíciou a bezpečnostnými zložkami. Vitajte vo svete špinavých peňazí, intríg a nekontrolovateľnej moci.
Kedy stromy spievajú | autor: Michal Legíň
Deti, položili ste si niekedy otázku, ako si nažívajú stromy? Prečo sú tu? Ako dlho? Čo ich trápi, čomu sa tešia... Odpovede na tieto otázky sú ukryté na stránkach tejto knihy. Nájdete v nej veselé aj vážnejšie príbehy zvieratiek a múdreho starého duba a dozviete sa i o problémoch našej prírody.
Hovnivál Hugo | autor: Simona Smatana
Poznáte hovnivála? To je ten chrobák, čo pred sebou vaľká guličku z hovienok iných zvierat. Lenže hovniválovi Hugovi jedna gulička nestačí, chce ich mať čo najviac! Hovnivál Hugo je príbeh o chamtivosti, sile priateľstva a o tom, čo nás robí skutočne šťastnými. Začítajte sa do milého a poučného príbehu s prekrásnymi ilustráciami.
Veľká panda a malý drak | autor: James Norbury
Autor nám pripomína, aké veci sú v živote vlastne dôležité. Hovorí o tom, ako je pre nás prospešné sa občas stratiť či padnúť na dno, lebo inak by sme si nevychutnali takú "samozrejmosť" akou je napríklad radosť z dažďa. Knižka s milými ilustráciami, podobne ako Malý princ, vhodná pre malé deti i dospelých.
Deväť žien | autor: Gwen Strauss
Skutočný príbeh deviatich žien zapojených do protifašistického odboja, ktoré nakoniec chytili, mučili a poslali do koncentračného tábora v Lipsku. Ku koncu vojny, aby prežili, utiekli z pochodu smrti. Tak sa začal jeden z najpôsobivejších príbehov druhej svetovej vojny, plný útrap a zúfalstva, ale aj nádeje, ľudskosti a bezcitnosti, odvahy i zbabelosti, vášne aj apatie, priateľstva i ľahostajnosti. Autorka je praneterou jednej z deviatich žien, vedúcej osobnosti skupiny Hélène Podliasky.
Stačí 10 minút | autor: Gordon Ramsay
S knihou šéfkuchára Gordona Ramsayho sa naučíte pripravovať skvelé jedlá za 10 minút. Z jednoduchých a čerstvých surovín dostanete to najlepšie za minimum času. Vďaka Gordonovým „skratkám" a šikovným tipom sa naučíte skrátiť čas varenia aj prípravy bez toho, aby ste v kuchyni narobili neporiadok.
Olívia | autor: Táňa Keleová-Vasilková
Olívia, mladá hrdinka tohto príbehu, miluje husle a svoju rodinu. Túži po pokojnom živote, v ktorom by sa mohla venovať predovšetkým hudbe a sebe... Lenže život býva komplikovaný a nie vždy sa nám darí plniť si sny. Olívia zakopáva o problémy, ktoré ju okrádajú o úsmev, no hrejivé situácie jej dávajú vieru a silu pokračovať.
Omyly a dohry | autor: Adriana Macháčová
Laura už v detstve veľmi ťažko znášala napätie premenlivého vzťahu svojich rodičov. Po smrti otca sa s matkou odcudzili, pretože Laura jej nevie odpustiť vzťah s iným mužom. Zmäkne, až keď matka ochorie. Anna sa túži zbaviť temných spomienok a odhalí dcére tajomstvo, ktoré ju dlho ťažilo. Matkino priznanie otriaslo Lauriným svetom; nevie, čo si má o ňom myslieť, a preto sa rozhodne pátrať...
Lucia | autor: Bernard Minier
Skupina študentov kriminológie odhalí existenciu vraha, ktorý svoje obete aranžuje podľa renesančných obrazov. Je možné, že vraždil znova? Keď polícia nájde brutálne ukrižovaného madridského vyšetrovateľa, zdá sa, že sa nemýlili. Jeho partnerka Lucia Guerrero sa s pomocou študentov púšťa do zložitého vyšetrovania. Spoločne budú čeliť svojim najhorším obavám, vlastnej minulosti – a pravde, ktorá je odpornejšia než všetky zverstvá z legiend a mýtov.
Slepá ulička | autor: Joy Fielding
Skromná, nenápadná ulička v Palm Beach Gardens na Floride nie je miesto, kde by sa diali šokujúce udalosti. Rovnaké jednoposchodové domy v pastelových farbách, výstavné trávniky a cestičky lemované kvetmi. Dokonalá idylka pre päť rodín, ktoré tu vedú navonok obyčajné, miestami až nudné životy. No istej júlovej noci zaznejú dva výstrely. Kto potiahol spúšť a prečo? Komu na dvere zaklopala smrť? Každý z nich má motív a každý vlastní zbraň.
Sovička Eli chce mať kamaráta | autor: Georg Vollmer
Každý z nás túži po priateľstve. Sovička Eli nie je výnimkou. Na svojich potulkách sa zoznámi s kravičkou Matildou, čajkou Grétou či žabiakom Tobiášom. Zdá sa však, že všetky zvieratká sa chcú hrať iba cez deň, keď ona potrebuje spať. Môže sa premáhať, koľko chce, spánok na ňu predsa len doľahne. Podarí sa jej nájsť vytúženého kamaráta?
Rozprávky spod černičia | autor: Jill Barklem
Čarovný svet myších obyvateľov v černicovej húštine už celé desaťročia rozveseľuje malých čitateľov. Príbehy dobrosrdečných, starostlivých myšiek obleteli celý svet. Vyberte sa na prechádzku k černičiu. Ktovie, možno keď sa lepšie prizriete, uvidíte v kríkoch malé domčeky a v nich usilovné, usmiate myšky...
Chceš byť ako rýmsky vojak? | autor: Georgia Amson-Bradshaw
V tomto zábavnom dobrodružstve sa Kate, Angus a Eddie vrátia v čase do roku 100, aby zistili, čo všetko si od človeka vyžaduje povolanie rímskeho vojaka. Najprv sa musia popasovať s výzvami, ktoré súvisia s výcvikom, a potom sa dozvedia, akú výzbroj si majú vybrať, ako používať katapult a ako sa vyhnúť tomu, aby ich zasiahol oštep.
Dobrodružstvo na Ostrove korytnačiek | autor: Pavel Chodúr
Pablo s Máriou sú deti, ktoré milujú oceán a rozumejú reči jeho obyvateľov. Zanechajú rodičom list a nebojácne nasadnú na chrbty vráskavcov, aby sa vydali na ďalekú, dobrodružnú plavbu k Ostrovu korytnačiek. Musia zabrániť hroziacej katastrofe, no ešte predtým musia pomôcť v núdzi pani Karete a získať si dôveru korytnačích rodiniek.
Veľké tučné klamstvo | autor: Anne Flecková
Počuli ste už o tom, že kvalitný tuk je zdravý, zoštíhľuje, lieči (nielen) autoimunitné ochorenia a chráni pred toľko obávanými civilizačnými chorobami? Počujete to prvý raz v živote a ešte stále veríte, že keď zjete viac ako tri vajcia týždenne, pri najbližšej príležitosti vás skolí infarkt? Alebo že štíhlosť a zdravie dosiahnete len tak, že sa budete vyhýbať tučným potravinám? V tejto knihe sa dozviete šokujúce fakty o tom, ako vlastne došlo k „tučnému“ omylu, ktorý dlhodobo podkopáva naše zdravie.
Hitler - posadnutý túžbou ovládnuť svet | autor: Brandan Simms
Adolf Hitler patrí medzi najviac skúmané postavy dejín. Myslíme si, že o ňom vieme veľa, a pritom v tom najdôležitejšom sa mýlime. Autor vychádza z nových zdrojov a sleduje spôsob, ako sa zrodila Hitlerova ideológia po 1. svetovej vojne. Spojené štáty americké a Britské impérium mu podľa neho slúžili ako vzor pre vlastnú Nemeckú ríšu, založenú na prisvojení si pôdy, rasizme a násilí. Simmsova nová kniha ako prvá podrobne vysvetľuje Hitlerove presvedčenia, pričom ukazuje, že hlavným zdrojom vražedného správania sú ako vždy väčšinou idey.
Čierne leto | autor: M. W. Craven
Špičkový šéfkuchár Jared Kearon je neodolateľný, charizmatický človek, ale aj psychopat. Odpykáva si doživotný trest za brutálnu vraždu svojej dcéry Elizabeth. Jej telo pri vyšetrovaní nenašli a Keatona odsúdili najmä vďaka svedectvu detektíva Washingtona Poa. Keď sa do policajnej stanice dopotáca mladá žena s nezvratným dôkazom o tom, že je Elizabeth Keatonová, Poe sa ocitá v nezávideniahodnej situácii.
Chlapci z Nickelu | autor: Colson Whitehead
Elwood Curtis, černošský chlapec, vyrastá v Tallahassee na Floride v 60. rokoch 20. storočia, v čase stále platných segregačných zákonov. Sníva o štúdiu na vysokej škole, namiesto toho sa však ocitne v obávanej polepšovni Nickel. Elwooda drží pri zdravom rozume len priateľstvo s ďalším nespravodlivo odsúdeným mladistvým „delikventom“ Turnerom. Život v polepšovni však začína byť neznesiteľný a napätie medzi Elwoodovým idealizmom a Turnerovým skepticizmom vyústi do osudného rozhodnutia.
Svet pod nohami | autor: Scott Ellswhorth
Skupiny horolezcov z Veľkej Británie, nacistického Nemecka a Spojených štátov zápasia o prvenstvo vo výstupoch na najvyššie vrchy planéty vrátane Mount Everestu, K2 a Nanga Parbatu. Na rozdiel od technicky dobre vybavených dnešných horolezcov majú iba zopár fotografií, nedokonalé mapy, jednoduché kožené topánky a bavlnené vetrovky. Majú však aj odhodlanie a odvahu a navzdory všetkým protivenstvám prenikajú čoraz ďalej a vyššie, ako si človek vie predstaviť.
Kráľ potkanov | autor: Pascal Engman
Mladej novinárke Jasmine sa splnil sen. Dostala dočasné miesto reportérky v najväčšom štokholmskom denníku. Má napísať zásadný článok o najnovších prípadoch sexuálneho obťažovania žien. V hotelovej hale ju osloví sympatický muž. Jasmina prijme pozvanie na kávu a netuší, že ju čakajú najstrašnejšie chvíle jej doterajšieho života.
Priznanie | autor: Michaela Zamari
Slnečný Karibik je ideálne miesto na reštart. Najmä po tom, čo si Amanda prežila drámu so psychopatom, ktorý ohrozoval jej najlepšiu kamarátku. On je zavretý na psychiatrii a ona si konečne môže vydýchnuť. To však nie je také ľahké, pretože ju ťaží omnoho väčšie tajomstvo, o ktorom nikto ani len netuší. Je vôbec možné, aby prvé dojmy boli až také klamlivé? Aby šialenec nakoniec nebol takým zloduchom, za akého ho všetci považujú?
Na love | autor: Michaela Ries
Stretli sa v nesprávnom čase, ich láska nevydržala. Júlia nedokázala čeliť vlastnej zrade ani intenzite citov k Adamovi. Tentoraz sa na úteku zastaví a rozhodne sa vyrovnať s minulosťou. Chce ju uzavrieť a pohnúť sa ďalej. Keď sa však s Adamom opäť stretnú, nič sa neuzavrie, práve naopak - jej láska vzplanie s rovnakou intenzitou ako jeho vášeň a zdá sa, že sú znovu na začiatku. Dokáže ho Júlia presvedčiť, aby im dvom dal druhú šancu?
Na úteku | autor: Michaela Ries
On. Motorkár telom aj dušou, verný svojmu klubu a svojim zásadám. Má presnú predstavu o tom, ako má jeho život vyzerať, a o pár mesiacov sa žení. Ona. V deň, keď jej otec tragicky zahynie, stratí nielen jeho, ale aj samu seba. Keby záležalo na nich, ani jeden by toho druhého netúžil stretnúť. Ibaže sa stalo. Ako sa Júlia vyrovná so skutočnosťou, že svet nie je čierno-biely a medzi dobrým a zlým jestvuje tisíc odtieňov?
Volavka | autor: František Kozmon
Marek Wolf sa ocitá na mieste činu ešte pred príchodom polície: obeťou vraždy je jeho mama, vražednou zbraňou služobná devina a hlavným podozrivým brat Patrik. Ten ušiel z nápravnovýchovného zariadenia, no Wolf aj napriek dôkazom verí v jeho nevinu. Pátra po bratovi a celkom zabúda na vyšetrovanie, ktoré nestihol uzavrieť. Až kým nenadobudne podozrenie, že prípad Červ s maminou vraždou súvisí.
Unesená | autor: Soňa Bulbeck
V roku 2020 prichádza do Saudskej Arábie sympatická Lessley McKenzie, tajná americká agentka slovensko-arabského pôvodu, aby našla unesenú kuvajtskú princeznú. Celé vyšetrovanie komplikuje fakt, že princezná záhadne zmizla v Londýne a pre nebezpečenstvo koronavírusu, ktoré prakticky ochromilo celý svet, je pátranie po nej mimoriadne zložité. Dokáže Lessley aj v takýchto náročných podmienkach naplno využiť svoje schopnosti a rozpliesť nitky komplikovaného prípadu?
Tvoja duša stojí za hriech | autor: Karina Janská
Krásna červenovláska Klára žije život osamelej mladej ženy. Poznačená neúspešnými vzťahmi s peknými mužmi navštívi nezvyčajnú zoznamovaciu agentúru, kde si partnerov nevyberáte nie podľa vzhľadu, ale iných kritérií. Keď konečne nastane chvíľa, aby sa stretli tvárou v tvár, Klára zažíva šok. Na muža, ktorý jej ukradol srdce, by sa v bežnom živote ani nepozrela. Prekoná počiatočnú nevôľu a rozhodne sa opätovať svoje city niekomu, koho výzor sa nezhoduje s jej predstavami?
Manžela som milovala | autor: Wanda Vágnerová
Ako dlho sa dá vydržať po boku muža, pre ktorého neplatia žiadne pravidlá? Už na začiatku ich spoločného života Mel zistí, že náladový Nick je často príčinou ich vzájomných nedorozumení. A čo je oveľa horšie, jej ústretovosť, tolerantnosť a snahu riešiť veci pokojnou cestou, chápe ako jej slabosť. Napriek snahe presvedčiť ho o svojej láske a oddanosti k nemu, čelí z jeho strany absurdným obvineniam. Dokedy? Na túto otázku Mel čoraz častejšie hľadá odpoveď…
Keď príde láska | autor: Mary Baloghová
Abigail Westcottová je taká sebavedomá, že bez váhania vyhreší sluhu, čo sa v prítomnosti dám opovážil rúbať drevo do pol pása nahý. Ibaže ten muž nie je nijaký sluha. Je to podplukovník Gilbert Bennington, dôstojník, ktorý sprevádzal jej raneného brata Harryho domov po vojnách s Napoleonom. Gil prišiel do Hinsfordského sídla, aby svojmu priateľovi pomohol pri zotavovaní, a nepáči sa mu, keď sa k nemu správajú povýšene – najmä preto, lebo nemá urodzený pôvod.
Uplakaná jeseň | autor: Václav Neuer
V starom vojenskom bunkri pri rieke Morave objavia mŕtvolu dobitého mladíka. V parku, takmer v strede mesta, zasa mŕtvu školáčku. Násilná smrť dieťaťa pobúri celé mesto a ponorí ho do strachu. Vraždári chcú jediné – nájsť vrahov. Minimálne jeden z nich však svoje dielo ešte nedokončil. Vrah ukázal, že zabíjať vie. Kto podstúpi riziko, aby získal potrebné dôkazy?
Záhadné miesta - 4. a 5. diel | autor: Ján Lacika
Slovensko ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Nie náhodou preto po prvých troch dieloch kníh, ktoré sa venujú tajomným javom a udalostiam západného, severného a východného Slovenska, je tu štvrtý a piaty diel o záhadách južného a stredného Slovenska. Čitateľ v nich navštívi ďalšie kúty Slovenska a oboznámi sa s pestrou ponukou ich záhad okorenenou aj mnohými legendami či povesťami.
Tomáš Baťa - Železní tovaryši | autor: Stanislav Jandík
Kniha obsahuje zaujímavé mapovanie začiatkov zlínskych Baťových podnikov i prehľadný životopis ich zakladateľa Tomáša Baťu. Autor do knihy vložil podstatné informácie o racionalizácii práce, fordizme a batizme, a nezabudol na aspekty duševného, filozofického a mravného rázu. Z textu je zreteľná i ľudská stránka Tomáša Baťu, pretože práve Baťova osobnosť je základom celého diela. Publikácia Železní tovaryši je prvým súborným, kritickým a objektívnym dielom o vývoji baťovského fenoménu.
Život Adama 4 - Rebel konečne tínedžerom | autor: Peter Opet
Ôsmak Adam má trinásť rokov a okrem dvoch mladších súrodencov má aj rodičov, ktorí sa mu neustále starajú do života. Mať vlastných rodičov ako zdroj vreckového a plnej chladničky je fajn, ale oni majú stále dojem, že je potrebné ho ešte aj vychovávať. No hrôza! Prečítajte si pokračovanie tínedžerskej série.
Kam chodia snehoví anjeli | autor: Maggie O´Farrell
Sylvia sa raz v noci náhle zobudí a zazrie niečo neuveriteľné. V izbe stojí anjel, ktorý jej prezradí, že ju prišiel ochrániť pred chorobou. Je to anjel, ktorého pred rokom vytvorila zo snehu a on sa potom premenil na jej strážneho anjela. Keď sa Sylvia po mnohých mesiacoch zotaví, zatúži sa znovu stretnúť so svojím anjelom. Toľko by mu toho chcela povedať, ale aj sa ho popýtať na mnohé veci. A má naňho aj jednu veľkú prosbu.
Tam, kde sa končí rieka | autor: Charles Martin
On bol sprievodcom rybárov a umelcom – maliarom z parkoviska karavanov, ktorý sa snažil preraziť, ona krásna a jediná dcéra najmocnejšieho senátora z Južnej Karolíny. Keď sa Doss a Abigail za dramatických okolností náhodou stretnú, hneď vedia, že našli pravú lásku. Po desiatich rokoch manželstva bojuje Abbie s vážnou chorobou a spíše si zoznam desiatich želaní, ktoré by si rada splnila, prv než príde koniec... Spolu s Dosom sa tajne vydajú na dlhú púť po rieke St. Mary‘s.
Hlad/Smäd | autor: Jozef Karika
Táto dvojkniha vznikla inak než autorove predchádzajúce romány. Chcel zostaviť zbierku svojich starších aj nových mysterióznych noviel, pri práci si však všimol, že vytvárajú súvislé rozprávanie. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy. Zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka.
Příběh jednoho muže a jednoho města | autor: Josef Vaňhara
Kniha nás sprevádza životom Tomáša Baťu a zároveň históriou Baťových závodov. Súčasne popisuje vývoj mesta Zlín v prvých štyroch desaťročiach 20. storočia. Ďalšia časť publikácie sa venuje osudu J. A. Baťu a riaditeľov, či iných významných spolupracovníkov Baťových závodov. Publikácia je doplnená dobovými fotografiami.
Mozog - návod na použitie | autor: Marco Magrini
Mozog je úžasný, lebo v celom vesmíre nejestvuje nič, čo by sa mu z hľadiska zložitosti mohlo vyrovnať. Pritom ho tvoria rovnaké atómy, aké sa nachádzajú v periodickej sústave prvkov a z akých sa skladá hviezdna obloha. Zostavené sú tak, aby vznikli myšlienky, slová a činy. Je tajomný, lebo práve veda, výplod samotného mozgu, jasne chápe, že o ňom nevie takmer nič. Prečítajte si stručnú príručku k najzložitejšiemu prístroju na svete, na ktorý sa, žiaľ, nevzťahuje záruka.
Požičajkovia | autor: Mary Nortton
Objavte čarovný svet požičajkov, malých piadiľudkov, ktorí si všetko potrebné požičajú! Pán Tobolka, jeho žena Hermína a dcéra Arieta sú takí maličkí, že by sa vošli do dlane. Nezvyčajná rodina býva pod dlážkou starého domu. Všetko, čo potrebujú, si „požičajú“ z domácnosti obrov, čo žijú nad nimi. Pre požičajkov je najdôležitejšie, aby ich nikto nevidel, preto sa starostlivo skrývajú. Všetko ide ako po masle, kým Tobolku jedného dňa nezazrie chlapec – a život Tobolkovej rodiny sa zmení.
Štyria jazdci | autor: Roman Brat
Knihu tvoria štyri príbehy, ktoré majú spoločný obsah: odhaľovanie netolerancie voči inakosti, poukazovanie na nespravodlivosť a brutálne šikanovanie, nelásku a bezohľadnosť ľudí voči sebe. Poviedky o tínedžeroch nič neprikrášľujú, na nič sa nehrajú, len realisticky opisujú skutočnosť v jej drsných rozmeroch. Sú nanajvýš súčasné nielen zobrazením života mladých ľudí, ale aj jazykom, zmýšľaním a hodnovernými situáciami.
Frekvencia smrti | autor: Vincent kliesch, Sebastian Fitzek
Keď na núdzovú linku zavolá žena, ktorej zmizlo dieťa, no hovor sa po pár sekundách preruší, vyšetrovatelia vedia, že jediný, kto im môže pomôcť, je forenzný fonetik Hegel. A ten sedí vo väzení... Hegel potrebuje spojenca a preto zapojí do pátrania autorku kriminálnych podcastov Julu Ansorgeovú. Telefonát zúfalej matky, ktorej uniesli dieťa, Julu dojme natoľko, že nevníma smrteľné nebezpečenstvo, ktoré jej hrozí zo strany únoscov, a Hegelovu ponuku prijme.

Najbližšie udalosti

Otváracie hodiny

Svit
Pondelok: 10.00 - 18.00
Utorok: 10.00 - 18.00
Streda: zatvorené
Štvrtok: 10.00 - 18.00
Piatok: 10.00 - 18.00
Sobota: 08:30 - 11:30
Nedeľa: zatvorené

v mesiacoch jún, júl, august a september je knižnica v sobotu zatvorená

Pobočka Pod Skalkou
Sobota: 15.00 - 18.00
Spýtajte sa knižnice

Kalendár

POUTSTŠTPISONE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
    Mestská knižnica Svit, štúrova 87, 059 21 Svit